Stevens-Johnson sindrom (Eritema multiforme)

Uzrok nastanka

U više od 50% slučajeva nastanak SJS se povezuje sa uzimanjem lekova: sulfonamidi (sulfadiazine, sulfasalazin, trimetoprim-sulfametoksazol), antikonvulzivi (karbamazepine, fenobarbiton, fenitoin), alopurinol, barbiturati, cefalosporini, diklofenak, imidazol, makrolidi, propranolol, salicilati, tetraciklini i drugi.

Drugi najčešći uzročnici su infektivni agensi: virusi (adenovirusi, eneterovirusi, HSV, influenca, mumps), bakterije (enterobacter, mycobacterium tuberculosis, m. pneumoniae, syphilis) i gljivice.

Klinička slika

stevens-johnson-sindromPre same pojave promena na koži, u anamnezi može postojati podatak o prehladi ili gripu praćeni visokom temperaturom i kašljem.

Zatim se javljaju promene, simetrično prvo na licu i grudnom košu a zatim se brzo šire po ekstremitetima, abdomenu, leđima. Ali promene ne zauzimaju više od 10% površine tela. Promene su zaravnjene, tamno crvene makule, u čijem centru nastaju plikovi čijim pucanjem ostaju otvorene ranice. Zbog postojanja promena u usnoj duplji, otežano je uzimanje hrane i tečnosti. Lezije na genitourinarnom traktu dovode do bolnih mikcija, a posledica prisustva promena i na konjunktivi dovodi do fotofobije (preosetljivost na svetlost), osećaja pečenja u očima. Ukoliko se promene nađu i u gastrointestinalnom traktu mogu dovesti do dijareje (proliva), a na traheobronhijalnom epitelu do otežanog disanja.

Nekada kao komplikacija može nastati dehidratacija usled evaporacije (gubitka tečnosti) kroz otvorene lezije kože, dijareje, slabog unosa tečnosti. Od komplikacija su česte i infekcije zbog otvorenih rana, koje mogu dovesti i do sepse.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamaneze, kliničke slike, direktne imnoflorescence, biopsije kože i patohistoloških nalaza.

Lečenje

Prvo treba stopirati unos lekova koji su potencijalni uzročnici. Promene se tretiraju rastvorom srebro nitrata ili hlorheksidinama, pažljivo, u sterilnim uslovima. Treba korigovati gubitak tečnosti i elektrolita (fiziološkim, ringer rastvorom) da ne bi došlo do dehidratacije. Kada su uzročnici infektivni agensi daju se antibiotici, antimikotici, ili kod virusa aciklovir.


Kod koga da zakažem dermatološki pregled?


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 3

  1. Alina 03.10.2022

    Molim vas pomozite mi Moja cerka ima 7 god I dobila je elergiju odveli smo je 4 Dana uzastopno u bolnicu i doktori nisu mogli da Nam kazu sta joj je mi sumnjamo da je elergicno reagovala na Lek Palitrex koji sam joj ja dala zbog bola u grlu i posle 3 Dana dobila je osip po nogama molim vas pomozite nam


  2. Sani 19.10.2021

    Od simptoma, da li svrab i upaljena koža mogu biti prisutni, temperatura ?


  3. Allomanny 15.04.2011

    Hvala za zanimljiv bloga


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde