11. nedelja trudnoće

Trudnoća traje tri trimestra, a sada Vam nedostaju samo dve nedelje trudnoće do kraja prvog trimestra! Osim što kraj prvog trimestra znači smanjenje rizika od spontanog pobačaja, jutarnje mučnine, bolne grudi i malaksalost nestaju. Takođe, u jedanaestoj nedelji trudnoće možete uočiti i trudnički stomačić koji se tek nazire, ali Vas podseća da nećete još dugo nositi farmerke istog broja... Pripremite se za laganiju trudničku odeću.

Mama u jedanaestoj nedelji trudnoće

Dobijanje telesne težine u trudnoći briga je za većinu žena, iako u ovoj fazi većina njih nije dobila puno dodatnih kilograma. Međutim, treba na vreme porazgovarati sa lekarom kako bi Vas uputio u dinamiku dobijana telesne težine, jer težina trudnice može uticati na dete. Generalno gledajući, prosečni porast težine u prvom tromesečju biće od pola kilograma, do kilogram mesečno. Neke će žene čak i izgubiti na težini i biti savršeno zdrave, pogotovo ako su imale problema sa mučninama ili povraćanjem. Neke će ostati na istoj težini, dok će se neke ugojiti i više od 4 kilograma. Rešenje je u zdravoj ishrani tokom trudnoće. Vaša pažnja treba biti usmerena na namirnice koje unosite, a ne na težinu. Uprkos onoj staroj narodnoj, ipak ne jedete za dvoje, a broji se sve što pojedete. Ne zaboravite da je drugo biće u Vama samo nekoliko centimetara veliko i da nije potrebna dupla količina kalorija. Između 200 i 300 dodatnih kalorija biće sasvim dovoljno. Izbegavajte brzu hranu i pobrinite se da uzimate dovoljno raznovrsnog voća, povrća i proteina.

Beba u jedanaestoj nedelji trudnoće

Rast glave se polako usporava, ali zato telo nastavlja sa ubrzanim razvojem. Ovo je nedelja u kojoj će se početi razvijati dužica oka, a pojaviće se i nokti na prstima. Beba je teška oko 10 grama i duga oko 5 cm.
Ne možete to da vidite, ali beba se kreće tečno i graciozno u vašem stomaku od 11. nedelje trudnoće. Prsti na rukama i nogama više nisu povezani. Formiraju se i zubni pupoljci, folikuli dlake i nokti.

Tata

Tokom kraja prvog trimestra trudnoće, budući tata već treba da se pomiri sa stvarnošću i počne sa planiranjem. Dakle, osim troškova tokom porodiljskog bolovanja, treba planirati i mnoge druge stvari. Iako je još uvek rano da opremanje sobe za bebu, lepo bi bilo da sa partnerkom provedete veče maštajući o detaljima kojima ćete oplemeniti sobu za bebin dolazak.


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde