Ove godine uz podršku Ministarstva zdravlja Republike Srbije, kao i Evropskog udruženja za Kronovu bolest i ulcerozni kolitis (EFCCA) pokrenuli smo priču o IBD centrima, a sve to iz ugla IBD sestara. Projekat priča IBD centara započeli smo sa IBD centrom Instituta za zdravstvenu zaštitu dece i omladine Vojvodine.
Ovog 19. u mesecu pričaćemo o IBD centru, referentne ustanove za primenu biološke terapije Kliničko-bolničkog centra Bežanijska kosa. Kroz priču nas vodi IBD sestra dnevne bolnice Odeljenja gastroeneterologije i hepatologije, Maja Džufić.
O IBD centru KBC Bežanijska kosa i njegovim kapacitetima
"Pacijent sa zapaljenskom bolešću creva se najpre javlja u Polikliniku. Javlja se na šalter internističke medicine gde se otvara istorija bolesti. Zatim dolazi u sobu 47, u okviru dnevne bolnice gastroenterologije, gde se primenjuje biološka terapija. Pored ovih prostorija, postoji još i endoskopski centar gde je doktor Goran Nikolić, a imamo i odeljenje gastroenterologije na prvom spratu glavne zgrade koji broji 30 postelja." - objašnjava sestra Maja na samom početku razgovora.
IBD tim dnevne bolnice čine načelnica dr Marija Branković, upravnik interne klinike dr Igor Jovanović, dr Mirjana Cvetković, dr Olga Mandić, dr Slobodanka Crevar Marinović i budući specijalisti dr Jasmina Maskimović, Tijana Radonjić, Danijela Mijailovič i Marija Dukić, kao i IBD sestra Maja, i medicinske sestre Mirjana i Rada, koje trenutno prolaze obuku za IBD sestre.
Ukoliko ste propustili IBD podkaste s dr Mirjanom Cvetković i Slobodankom Crevar Marinović, pogledajte ih u nastavku.
Zdravstveno-vaspitni rad s IBD pacijentima
O svojim zaduženjima u IBD centru, Maja Džufić nam je rekla: "Najveći deo jeste obavljanje papirologije. U poslednje vreme, više se bavimo papirima, a za same pacijente nam ostaje malo vremena. Zato su tu knjige, brošure koje dobijamo od UKUKS-a redovno u saradnji sa predsednikom udruženja, Ljiljanom. Svaki pacijent kada legne na odeljenje, dobije knjižicu. Imamo endoskopsku potvrdu same bolesti, pacijent dobije knjižice koje pročita, a onda moram da obavim jedan zdravstveno-vaspitni rad sa njima. Tu je poenta da porazgovaramo o svemu onome što piše u tim knjigama i da razjasnimo neke nedoumice - trebovanje biološke terapije, vađenje krvi, spremanje uzoraka krvi za nivo leka, slanje, zatim, pripremanje pacijenata za biološku terapiju, pripremanje za endoskopske procedure koje su sastavni deo lečenja svakog pacijenta. To je ogroman posao."
"Najveći problem u poslednje vreme, prvenstveno za pacijente iz unutrašnjosti, jeste ishrana."
Što se problema oko ishrane IBD pacijenata tiče, sestra Maja nam je rekla: "Pacijenti ne znaju šta smeju da jedu ni kada su u pogoršanju, ni kada su u remisiji. Sa time se mnogo srećemo u poslednje vreme, pogotovo sa pacijentima koji su došli u protekla dva-tri meseca kod nas u Centar. Zato stalno insistiram na ishrani. Prvo rešavamo sve te nedoumice, pa onda ide davanje leka."
"Potrebno je još IBD sestara"
O daljim planovima IBD centra, sestra Maja je rekla: "Pacijenata ima zaista mnogo. Na biološkoj terapiji imamo preko 70 pacijenata. Mislim da je potrebno još sestara koje će se obučiti za primenu biološke terapije, za razgovor i saradnju s pacijentima, odnosno dalju edukaciju i proširenje kapaciteta. Što se tiče endoskopije, odnosno endoskopskih sestara, neophodna je obuka za rad sa pacijentima koji imaju zapaljenske bolesti creva."
IBD centar KBC Bežanijska kosa možete kontaktirati putem službenog mejla sestre Maje i na direktni broj telefona Odeljenja: 3010750
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde