Uzrok nastanka
Hipokorticizam se može javiti akutno u izuzetno retkom stanjima kao što je meningokokna sepsa, veća krvarenja u oba nadbubrega i povredama, kada se naziva Waterhouse-Friderichsenov sindrom. Akutni adrenalitis infektivnog porekla se viđa u tuberkulozi, gljivičnim diseminovanoim infekcijama i HIV infekciji. Metastaze, koje su obično u oba nadbubrega, dojke, pluća kolona, mogu biti uzrok hipokorticizma, kao i uzimanje nekih lekova (ketokonazol, aminoglutetimid). Sreće se i u stanjima hroničnog hipokorticizma kada se pojave veći zahtevi nego što to može dotadašnja supstitucija da zadovolji ili posle hirurškog odstranjenja adenoma nadbubrega ili hipofize i najčešće usled naglog prekidanja steroidne terapije.
Klinička slika
Tok bolesti je brz, i neblagovremeno lečeni bolesnici vrlo brzo umiru. Prisutni su hipotenzija (snižen krvni pritisak) i šok, povišena temperatura, dehidratacija, muka povraćanje, anoreksija, slabost apatija, depresija, hipoglikemija (snižene vrednosti šećera u krvi). Dominira slika apatičnog, mirnog, a vrlo teškog bolesnika.
Dijagnoza
Dijagnostika ovog ozbiljnog stanja koje ugrožava život bolesnika odvija se paralelno sa lečenjem. Po uzimanju osnovnih biohemijskih analiza bolesniku se uzima kortizol i ACTH (kortizolemija je niska a ACTH visok) i uradi brzi ACTH test i odmah započinje terapija.
Lečenje
Mora se preduzeti hitno, najbolje u jedinicama za intezivnu negu. Cilj lečenja je nadoknada manjka hormona i normalizacija volemije. Primenjuju se hidrokortizon i infuzije izotoničkih rastvora natrijum hlorida i glikoze.
Endokrinolozi u Beogradu
- Prof. dr Božo Trbojević
- Ass. dr sci. med. Miomira Ivović
- Prof. dr Đuro Macut
- Prof dr Biljana Nedeljković Beleslin
- Dr Saša Kiković
- Prim. dr sci. med. Vesna Mijailović
- Prof. dr Mirjana Šumarac
- Dr Danijela Drašković Radojković
- Dr Goran Cvijović
- Dr Svetlana Zorić
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde