Za zakazivanje telefonskim putem pozovite 063/687-460 Za zakazivanje telefonskim putem 063/687-460

Dijabetesno stopalo

Koji su simptomi dijabetesnog stopala?

Dijabetesno stopalo je jedna od brojnih komplikacija šećerne bolesti i predstavlja oštećenje kože, mekih tkiva i koštano-zglobnog sistema stopala. Karakteriše se simptomima u vidu ulceracija, odnosno rana kože uz otok stopala, crvenilo kože stopala, kao i osećaj trnjenja, pečenja ili žarenja.

Ko je u riziku da oboli od dijabetesnog stopala?

Osobe sa nezadovoljavajućom regulacijom šećerne bolesti imaju značajno veći rizik za nastanak dijabetesnog stopala. Naime, dugotrajno povišeni nivo šećera u krvi dovodi do razvoja oštećenja nerava i krvnih sudova. Oštećenje nerava se naziva dijabetesna neuropatija i dovodi do slabijeg ili potpunog gubitka osećaja za bol, temperaturu ili dodir u ekstremitetima, što povećava mogućnost njihove povrede, koja najčešće nastaje neopaženo i od strane samog pacijenta. Takođe, oštećenje krvnih sudova, odnosno periferna vaskularna bolest, značajno redukuje protok krvi i dotok kiseonika u ekstremitete, zbog čega je i zarastanje rana kod osoba sa dijabetesom znatno otežano. Dijabetes takodje smanjuje sposobnost tela za borbu protiv infekcija, što može značajno da komplikuje tok i ishod lečenja dijabetesnog stopala.

Kome pacijent treba da se obrati ako ima dijabetesno stopalo i kako izgleda  dijagnostika?

Dijagnoza dijabetesnog stopala zahteva multidisciplinarni pristup i preglede od strane endokrinologa, neurologa, vaskularnog hirurga i ortopeda. Dijagnoza se postavlja na osnovu anamnestičkih podataka (dužina trajanja dijabetesa, procena regulacije dijabetesa, prisustvo karakterističnih simptoma), fizikalnog pregleda (rane, crvenilo i otok stopala), a potom i vizualizacione dijagnostike potencijalnih oštećenja koštano-zglobnih struktura stopala. 

Da li je dijabetesno stopalo izlečivo? Kako se pristupa lečenju?

Lečenje dijabetesnog stopala je često komplikovan i dugotrajan proces, koji obuhvata niz terapijskih mera i postupaka. Najpre se vrši procena opsežnosti i težine oboljenja. Ukoliko postoji infekcija ona se leči odgovarajućom antibiotskom terapijom uz svakodnevnu toaletu rane, koja mora biti suva i čista, a pacijentu se savetuje mirovanje kako bi ona što pre zarasla. 

Dijabetesno stopalo jeste izlečivo, ali se često i nakon sanacije ponovo javlja zbog prisustva već navedenih komplikacija dijabetesa.

Koje su preporuke za osobu koja ima dijabetesno stopalo?

Saveti za negu stopala:

  • Pregled stopala vršiti svakodnevno. Ukoliko je prisutna ograničena pokretljivost, koristiti ogledalce ili zatražiti pomoć članova porodice. U slučaju bilo kakve, pa i najmanje promene na stopalima, potrebno je obratiti se svom lekaru. Neophodna je redovna toaleta stopala. Svakodnevna toaleta stopala u mlakoj (ne vrućoj) vodi uz korišćenje blagih sapuna u trajanju od par minuta. Nakon toga je potrebno detaljno osušiti kožu (naročito između prstiju), na kraju namazati hidrantnu kremu. Kremu utrljati laganim pokretima masaže, čime se dodatno podstiče i poboljšava cirkulacija. Na ovaj način koža se održava elastičnom i sprečava se njeno pucanje. Redovno i na adekvatan način seći nokte kako bi se izbeglo urastanje noktiju i posledično pojava infekcije. 
  • Nositi isključivo adekvatne čarape (po mogućstvu bele, pamučne) i udobnu i mekanu obuću koja prati liniju stopala. Svaki put pre obuvanja obuće proveriti da li u obući ima stranih predmeta, koji mogu dovesti do povrede.

Kako može da se prevenira ovo oboljenje?

Postizanje dobre glikemijske kontrole i nega stopala su ključni faktori koji doprinose prevenciji dijabetesnog stopala. Pored toga i redukcija drugih faktora rizika (npr. konzumacija cigareta, korekcija nivoa lipida, arterijskog pritiska) značajno doprinosi prevenciji, ali i boljem ishodu lečenja dijabetesnog stopala.


Podeli tekst:

Prof. dr Katarina Lalić je endokrinolog i profesor na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Zakaži pregled privatno na broj telefona 063/687-447.

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 1

  1. Snezana 16.12.2024

    Dobro veče, naime moja majka je od prije dva mjeseca dijabetičar, pila je lijekove za zglobove, i taj lijek, Urbazon (po mišljenju doktora iz Banja Luke je zaključilo da je je dovelo u stanje kome dijatesa. Dobila je upalu pankrasa, i nakon mjesec dana je izašla iz bolnice. Puštena je i da strogo vodi računa o ishrani, sestra starija se brine o njoj, od kad je izašla iz bolnice ona više ne može da hoda, dolaze fizioterapeuti. Rekli su da može da hoda. Samo da vam kažem da je ona bila potpuno nepokretna. Znači rukama svojim nije mogla ništa. Sad može da jede, sad po malo sjedi, i čak ustane, ali da hoda ne može. Reći ću vam samo da je ona fenomen, imala je tad šećer 48. Prima sad insulin. Šecer je pao, najviše dolazi do 13.ponekad, ali ug.se kreće oko 6,4. Mene zanima da li će ona da hoda. Ima 78.godina.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde


ZAKAZIVANJE 063/687-460