Do gušenja dolazi kada neki strani predmet ili komad hrane ostane zaglavljen u grlu, i tako sprečava čoveka da efikasno diše. Gušenje zaustavlja dotok kiseonika u mozak, zato je važno odmah reagovati i pružiti prvu pomoć što je brže moguće.
- Znaci gušenja
- Gušenje izazvano hranom ili sitnim predmetom
- Otvaranje disajnih puteva trudnice ili gojazne osobe
- Osoba bez svesti
- Gušenje bebe
Simptomi (znaci) gušenja
- otežano disanje
- snažno kašljanje
- nemogućnost govora
- koža, usne i nokti postaju plavi (tamni)
- ”zviždanje pluća”
- gubitak svesti
Gušenje izazvano hranom ili sitnim predmetom
Osobu kojoj je zapala hrana ili sitan predmet, prvo treba podstaći da kašlje, kako bi na taj način izbacila strano telo. Ukoliko to nije moguće, primenite sledeće savete:
- Osobu koja se guši treba udariti dlanom pet puta po leđima između plećki. Stanite sa strane ili iza pacijenta, jednu ruku postavite ispod grudi osobe koja se guši, savijte je u struku - tako da gornji deo tela bude paralelan sa zemljom, i pomoću dlana slobodne ruke izvedite pet udaraca po leđima.
- Pet trbušnih potisaka: Izvode se tako što se palcem jedne ruke pritisne područje želuca, između grudne kosti i pupka, zatim se druga šaka obavije preko šake sa prislonjenim palcem i jako pritiska ka stomaku nagore. Ako prvi pokušaj ne pomogne, postupak treba ponoviti.
Može se primeniti i čuveni Hajmlihov zahvat. Izvodi se tako što se stane iza osobe koja se guši, jedna šaka se stisne u pesnicu i stavi na stomak, između grudne kosti i pupka, zatim se obuhvati drugom šakom i brzim pokretima prema sebi i naviše, pokuša izbaciti strano telo iz dušnika. Hajmlihov zahvat možete izvesti i na sebi: stavite pesnicu malo iznad pupka, drugom rukom uhvatite pesnicu i savijte se preko neke tvrde podloge (npr. naslon od stolice) i gurajte pesnicu prema unutra ili prema gore.
Naizmenično ponavljajte 5 udaraca po leđima i 5 trbušnih potisaka dok se blokada ne ukloni.
Otvaranje disajnih puteva trudnice ili gojazne osobe
- Ruke postavite malo više nego u slučaju klasičnog Hajmlihovog zahvata, odmah ispod grudi.
- Dalji postupak je isti - snažno pritiskajte deo neposredno iznad spajanja najnižih rebara.
- Ponavljajte dok se blokada ne ukloni.
Osoba bez svesti
Ako osoba koja se guši ostane bez svesti, sledite ove korake:
- Spustite osobu na pod, tako da leži na leđima, a ruke postavite u stranu.
- Očistite disajne puteve: Ako je blokada vidljiva u zadnjem delu grla, probajte prstom da je uklonite. Ne pokušavajte to da učinite ako jasno ne vidite predmet koji smeta disanju. Pazite da hranu ili predmet ne gurate dublje u disajne puteve.
- Ako osoba ne reaguje posle gore navedenih mera, započnite kardiopulmonalnu reanimaciju (KPR). Kompresija grudnog koša koja se koristi prilikom KPR-a može pomerati predmet ili hranu, važno je da često proveravate usta osobe koja je bez svesti.
Gušenje bebe - prva pomoć
Tretiranje novorođenčadi (bebe mlađe od godinu dana) u slučaju gušenja:
- Ako je beba svesna, ali ne može da kašlje, plače ili diše i imate utisak da joj je nešto upalo u grlo, pažljivo je postavite da leži trbuhom na vašu podlakticu, sa glavom u neutralnom položaju, nagnutom na dole. Palcem i prstima pridržavajte njenu vilicu.
- Korenom dlana pet puta jače udarite bebu po leđima, u predelu između bebinih lopatica, kako bi predmet mogao da se istera napolje. Prste držite uspravljene, da ne bi udarali bebu u zadnji deo glave.
- Bebu sada postavite u ležeći položaj na leđima, na vašoj podlaktici, sa glavom spuštenom naniže, dlanom ruke na kojoj je beba pridržavati glavu i vrat. Izvršite pritisak na grudnu kost bebe sa dva prsta.
- Ponovite udarce u leđa i prsa ako se gušenje nastavi, i pozovite hitnu medicinsku pomoć. Ako je dete starije od godinu dana, primenite samo trbušne potiske, ali vodite računa da ne koristite previše sile da ne biste oštetili rebra ili unutrašnje organe deteta.
Kako biste bili pripremljeni za ovakve situacije, naučite Hajmlihov zahvat i principe kardiopulmonalne reanimacije na sertifikovanom kursu iz prve pomoći.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa gušenjem.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde