Prelomi dijafize humerusa (humerus –
ramenjača,
nadlaktna kost) nastaju najčešće kao posledica povreda u saobraćajnim nesrećama ili pri padu u toku svakodnevnih aktivnosti.
Klinička slika
U kliničkoj slici dominira
deformitet nadlaktice sa njenim skraćenjem. Prisutni su
bol,
otok i
funkcionalna nemoć. Povređeni pridržava povređenu ruku uz
grudni koš. Prisutna je patološka pokretljivost sa krepitacijama. Najčešće pri povredi dijafize humerusa na spoju srednje i distalne trećine povređen
radijalni nerv. Lezija radijalnog nerva se klinički ispoljava visećom šakom i nemogućnošću ekstenzije u metakarpofalangealnim zglobovima.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog pregleda, rendgenskim snimkom u dva pravca.
Lečenje
Kada je u pitanju zatvoren prelom leči se visećim gipsom uz ranu mobilizaciju lakatnog i ramenog zgloba i aktivnu upotrebu šake. Prelom humerusa zarasta za šest do osam nedelja posle čega se skida gips i lečenje se nastavlja se fizikalnom terapijom. Kod preloma kod kojih ne može da se postigne adekvatna repozicija indikovano je operativno lečenje i fiksacija fragmenata prelomljene kosti pločom i zavrtnjima ili intramedularnim klinom. Operativno lečenje je indikovano i kod vaskularnih lezija, kod povreda brahijalne arterije, a kada je nephodna hitna rekonstrukcija krvnog suda i stabilizacija preloma. Operativno lečenje primenjuje se i kod otvorenih preloma, kod kojih se nakon primarne obrade rane prelom stabilizuje spoljnim fiksatorom.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti