Prelom radijusa (radijus – žbica, podlaktna kost) na tipičnom mestu je jedan od najčešćih preloma i to u sredovečenih i starijih osoba.
Uzrok nastanka
Prelomi radijusa na tipičnom mestu najčešće nastaju pri padu na dlan šake, pri čemu je radiokarpalni zgob (ručni zglob) u dorzifleksiji.
Klinička slika
Prelomna linija je na oko 2,5 cm iznad ručnog zgloba (tipično mesto). Dislokacija distalnog fragmenta radijusa je takođe tipična, on se dislocira dorzalno, upolje i naviše. U kliničkoj slici je prisutan otok i palpatorna bolna osetljivost u nivou preloma. Pokreti u ručnom zglobu su bolni i ograničeni. Gledano spreda, ruka je deformisana u vidu bajoneta zbog pomeranja donjeg fragmenta upolje, unazad i naviše. Gledano sa strane, ruka je deformisana u vidu leđa od viljuške zbog pomeranja donjeg fragmenta put dorzalno i proksimalno i pomeranja proksimalnog fragmenta palmarno.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog pregleda, a potvrđuje se rendgenskim snimcima.
Lečenje
Lečenje podrazumeva repoziciju preloma sa ciljem da se fragmenti vrate u svoj prirodan anatomski odnos. Zatim se ruka imobiliše podlaktnom gipsanom longetom četiri do pet nedelja.
Zanima me šta podrazumeva operativno lečenje frakture distalnog okrajka radijusa na tipičnom mestu i kakva je postoperativna procedura tj tretman, da li se spolja stavlja neki fiksator, uopšte kakva vrsta imobilizacije?
Hvala
Zabrinuta i veoma zahvalna.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti