Ovaj sindrom nastaje kao posledica urođene agenezije jajnika. Oboljenje je dosta retko i javlja se - jedan slučaj na 3000 rođenih devojčica.
Uzrok nastanka
Odsustvo jednog X hromozoma u začetku ženskog fetusa dovodi do disgenezije jajnika praćene većim brojem somatskih anomalija.
Klinička slika
Radi se obično o osobama niskog rasta (od 120 do 140 cm), sa povećanim rasponom ruku. Prisutne su promene na vratu u vidu svinge, uslovljene jakom razvijenošću mišića, i nisko hvatište kose na vratu, grudni koš ima oblik štita, široki rameni pojas, povećan razmak bradavica. Zglobovi lakta su izvrnuti upolje (valgus položaj). Odsutne su sekundarne seksualne karakteristike, a po koži je prisutan veći broj mladeža. Mogu se naći srčane mane tipa koarktacije aorte ili valvularne greške. Psihički razvoj je normalan ili lako retardiran.
Dijagnoza
Povećana je koncentracija gonadotropina, smanjena sekrecija estrogena u serumu, kao i smanjeno izlučivanje 17 KS u mokraći. Eksplorativnom laparotomijom otkriva se "tračak jajnika" u kome se poekad nalaze ostrvca interticijalnih ćelija. Dijagnozu potvrđuje kariotip sa formulom 45, XO.
Lečenje
Ukoliko se ne preduzme lečenje-dolazi do spontanog zatvaranja epifiznih pukotina i prestanka rasta. Supstitucija estrogenima dovodi do krvarenja sličnih menstruaciji i razvoja sekundarnih seksualnih karakteristika, što deluje povoljno na psihičko stanje. Obično se daje 0,02 do 0,05 mg etinilestradiola a poslednjih deset dana u mesecu 5 mg progesterona. Ponekad su potrebne i hirurške korekcije urođenih srčanih mana.
Stručno, koncizno, edukativno, informativno, kompletno.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti