Mastoiditis je najčešća komplikacija zapaljenja srednjeg uva, a predstavlja akutno gnojno zapaljenje sluznice i kosti mastoidnog nastavka.
Danas je veoma retko oboljenje zahvaljujući upotrebi antibiotika.
Uzrok nastanka
Za nastanak akutnog mastoidisa uzročni faktori su: virulencija mikroorganizama, anatomska građa mastoida, retencija gnoja, slabost aeracije, lokalni imunitet i poremećaj opšteg stanja (dijabetes, bolesti jetre i bubrega i dr.). Takođe, veliku ulogu ima lečenje akutnog otitisa, jer nedovoljno ili nepravilno lečen akutni otitis može da dovede do nastanka mastoditisa.
Klinička slika
Akutni mastoiditis obično nastaje 7 - 10 dana posle egzacerbacije otitis, a koji se leči niskim ili nedovoljnim dozama antibiotika. Karakteriše se pogoršanjem opšteg stanja, povišenom telesnom temperaturom, leukocitozom (povišen broj leukocita) i rastom sedimentacije. Lokalno se javlja bol koji pulsira, kao i purulentna (gnojava) sekrecija iz uva. Bol je često praćen glavoboljom, koja je noću jače izražena. Retroaurikularno (iza ušne školjke) postoje otok i protruzija ušne školjke. Nagluvost je različitog intenziteta, a ponekad je jako izražena.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, ORL pregleda (otoskopija), rendgenografije.
Lečenje
Terapija je hirurška (mastoidektomija ili radikalna trepanacija) uz dopunsku terapiju antibioticima i simptomatskim merama.
Može li mi neko preporučiti dobrog ORL doktora za mastoiditis. Ko ima iskustva sa tim?
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti