Pseudomembranozni kolitis je retko i teško oboljenje kolona sa karakterističnim membranama na sluznici.
Uzrok nastanka
Najvažniju ulogu u razvoju pseudomembranoznog kolitisa imaju enterotoksini bakterija Staphylococcus aureus i Clostridium difficile. Smatra se da dugotrajna terapija antibioticima širokog spektra može dovesti do dizbioze crevne flore i razmnožavanja bakterija.
Klinička slika
Simptomi bolesti se mogu pojaviti u toku primene antibiotika ili 7 do 10 dana nakon terapije. Najčešći simptomi su dijareja (proliv), sa ili bez krvi, grčeviti bolovi i povišena telesna temperatura. U teškim oblicima bolesti nastaju dehidratacija, elektrolitski disbalansi, toksični megakolon, šok, mentalni poremećaji. Komplikacije su česte i to: toksični megakolon, šok, anurija, a najteži oblici bolesti se završavaju smrtnim ishodom.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, objektivnog pregleda, endoskopskog nalaza, histološkog pregleda sluznice i koprokulture.
Lečenje
Primenjuju se infuzije rastvora radi nadoknade tečnosti i elektrolita. Indikovani su lekovi za smirivanje peristaltike, zatim vankomicin, metronidazol, preparati laktobacila za uspostavljanje crevne flore. U fulminantnom obliku pseudomembranoznog kolitisa hitno se radi hirurški zahvat – kolektomija ili ileostoma.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde