Duodenitis je zapaljenski proces sluzokože duodenuma, akutnog ili hroničnog toka. Hronični duodenitis je znatno češći od akutnog.
Uzrok nastanka
Uzroci hroničnog duodenitisa su različiti: bakterije (stafilokoki, enterokoki), paraziti (strongyloides stercoralis, giardia intestinalis), celijakija i dr. Javlja se kao propratna pojava različlitih oboljenja: duodenalnog ulkusa, srčane dekompenzacije. Hronični duodenitis se dijagnostikuje u toku alergijskih reakcija na lekove, ali i u toku akutnog pankreatitisa i holecistitisa.
Klinička slika
Bolest može proticati asimptomatski. Epigastrični bolovi su nekad izuzetno jaki, može ih pratiti mučnina, gađenje i povraćanje. Bolovi nemaju periodičan karakter i ne prestaju sa unošenjem hrane i antacida. Fizički pregled, sem izuzetno retke bolne osetljivosti u epigastrijumu, je negativan. Najznačajnija komplikacija je krvarenje iz multiplih erozija duodenuma.
Dijagnoza
Snižene vrednosti hematokrita, hemoglobina i gvožđa dijagnostikuju se u retkim slučajevima krvarenja. Radiološkim pregledom duodenuma barijumom uočava se iritabilni duodenum, koji ne "trpi" kontrast. Izražen je hipermotilitet duodenuma, nabori duodenuma su iregularni. Duodenoskopijom se zapaža edematozna (otečena) i eritematozna sluzokoža sa brojnim punktiformnim erozijama. Pouzdana dijagnoza hroničnog duodenitisa je histološka, posle mikroskopskog pregleda bioptata uzetih u toku endoskopije.
Lečenje
Uklanjanjem uzroka zapaljenskog procesa, uz higijensko - dijetetski režim ishrane i antacide, subjektivne tegobe prestaju. Prognoza je uglavnom dobra.
Komentari su preciznini i jasni. Hvala.
Komentari su veoma precizni i razumljivi! Hvala!
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti