Mehaničke povrede traheje i bronha mogu da budu direktne i indirektne.
Uzrok nastanka
Direktne povrede nastaju pri ubodu i sečenju nožem, ustrela, prostrela, traheotomije, operacija na grudnom košu i jednjaku, vešanja, intubacije, bronhoskopije. Indirektne povrede viđaju se kod teških trauma grudnog koša, preloma rebara, gaženja, sudara u saobraćajnim nesrećama.
Klinička slika
Povrede vratnog dela traheje su skoro uvek udružene sa povredama larinksa. Kod zatvorenih povreda dominantan simptom je gušenje, a kod otvorenih i penetrantnih povreda karakteristična je pojava penušave krvi sa šištanjem vazduha kroz otvor. Povrede grudnog dela traheje i bronha vrlo su teške i bez hirurške intzervencije smrtonosne. Praćene su pojavom teškog traumatskog šoka, dispnejom ( otežano disanje), cijanozom ( modrilo), pneumotoraksom, hemoptizijiom ( iskašljavanje krvi), potkožnim i medijastinumskim emfizemom. Najčešća komplikacija ovih povreda je pojava medijastinitisa.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze (heteroanamneze), kliničke slike i objektivnog pregleda.
Lečenje
U lečenje je najvažnije da se obezebedi disanje (traheotomija, bronhoaspiracija, evakuacija pneumotoraksa) i spreči eventualno krvavljenje. Ordiniraju se visoke doze antibiotika. Rekonstrukcija povređenog dela traheje i bronha vrši se torakotomijom.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde