Uzrok nastanka
Cela sudovna opna, pa i retina, može da reaguje na razne etiološke faktore na isti način. Mogući su brojni etiološki faktori: reumatizam, fokalna infekcija, virusi, tuberkuloza, lues, infektivna i virusna oboljenja, toksoplazmoza, leptospiroza i dr.
Klinička slika
Od subjektivnih simptoma najvažniji je smanjenje vida u slučajevima kada je proces lokalizovan u predelu žute mrlje. Ukoliko su promene dalje od makule, utoliko je oštećenje vida slabije izraženo. Tako ima slučajeva da se proces spontano izlečio a bolesnik nije primetio nikakve subjektivne tegobe u pogledu oštrine vida. Bolova nema. Objektivnim pregledom se ne otkrivaju spolja nikakvi znakovi. Ne postoji čak ni crvenilo oka.
Dijagnoza
Postavlja se oftalmološkim pregledom, prilikom oftalmoskopiranja se na očnom dnu nalaze zapaljenska ognjišta ili ožiljci. Prilikom pregleda vidnog polja postoje defekti u vidnom polju-skotomi-koji odgovaraju obolelim delovima horoideje i retine.
Lečenje
Primenjuju se midrijatička sredstva, pre svega atropin,koji se aplikuje u vidu rastvora ili masti, ukoliko je njegovo dejstvo nedovoljno onda se daje zajedno sa adrenalinom. Kortizon, se daje lokalno u vidu kapi, masti ili injekcija, a opšte lečenje se najčešće sprovodi davanjem tableta pronizona. Etiološko lečenje se sprovodi kada se ustanovi etiološka dijagnoza. Tako se kod tuberkuloznih horioretinitisa primenjuje specifično lečenje tuberkulostaticima (streptomicin, para-amino-salicilna kiselina i rifadin). Kod luetičnih ritisa se sprovodi penicilinom, kod reumatizma se sprovodi odgovarajuće lečenje.
Zakažite pregled kod oftalmologa:
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde