Tortikolis je deformacija sa
nagnutošću glave i vrata na jednu stranu i licem okrenutim na suprotnu stranu.
Uzroci nastanka
Postoji više različitih uzroka tortikolisa i prema njima tortikolis može da bude: urođen i stečen.
Etiologija i vrste stečenog tortikolisa su različiti: 1. oftalmološki (zbog diplopija ) 2. dezmogeni (zbog ožiljaka na koži ) 3. mišićni (usled kontrakture mišića vrata) 4. koštani ( zbog anomalija vratnih pršljenova) 5. inflamatorni (zbog limfadenitisa) 6. kompenzatorni (kod skolioze) 7. neurološki (zbog poremećaja inervacije) 8. posturalni (usled lošeg držanja) 9. histerični (zbog psihičkog oboljenja) 10. traumatski (usled povrede) 11. reumatski (kod reumatoloških oboljenja) i 12. tuberkulozni (kod Potove bolesti).
Klinička slika
Osnovni znaci urođenog tortikolisa su: asimetrija lica i čela sa hipotrofijom na zahvaćenoj strani, što je najčešce prisutno na samom rođenju, bezbolan tumefakt veličine lešnika u donjoj polovini m.sternocleidomastoideusa koji se javlja obično oko 2. nedelje, a spontano iščezava posle 2. meseca po rođenju, vrpčasto skraćenje i zategnutost m.sternocleidomastoideusa koje kasnije nastaje i nagnutost glave na obolelu stranu sa potiljkom prema ramenu na zahvaćenoj strani, a lice okrenuto nagore i na suprotnu stranu. Kao posledica urođenog tortikolisa javlja se kompenzatorna skolioza sa konkavitetom na zahvaćenoj strani.
Dijagnoza
Lečenje
Druga pasivna vežba je okretanje lica na istu stranu na kojoj je skraćeni mišić i to možete uspešno da sprovedete u položaju na stomaku, tako što jednom rukom fiksirate rame a drugom spustite glavu tako da brada ide ka ramenu. Ovo je položaj u kome beba može i da spava što znači da se sve vreme skraćeni mišić isteže. Pored pasivnog istezanja neophodno je beba aktivno jača drugu stranu vrata uz našu pomoć. Pomeranjem trupa dovodimo je u položaj na boku kada ona treba da podigne glavu kao da hoće da se okrene na stomak. Ležeći položaj na stomaku sa osloncem na rukama omogućava podizanje glave i gornjeg dela tela što jača mišiće vrata i leđa. Dok beba leži na stomaku, pokazujte joj omiljenu igračku i navodite je da okreće glavu na stranu na kojoj je skraćeni mišić. U slučaju neuspeha fizikalne terapije ili kasno započetog lečenja indikovano je hirurško lečenje koje se obavlja dezinsercijom proksimalnog ili distalnog pripoja m.sternocleidomastoideusa, produženjem skraćenog mišica "Z" plastikom ili potpunim odstranjenjem mišića. Posle operacije sprovodi se kratkotrajna imobilizacija Šancovom kragnom i potom nastavlja fizikalna terapija.
Lečenje - najčešće se koriste benzodiazepini, antihlinergici, miotonolitici. Ukoliko medikamentozno lečenje nije uspešno, pribegava se hirurškom lečenju. Primenjuje se korekcija m. sternocleidomastoideusa, presecanje n. accessoriusa, prednja ili zadnja bilateralna cervikalna rizotomija ili talamotomija. Dugotrajni neprirodni položaj glave nekada izaziva bol te su neophodni analgetici i fizikalna terapija, a nekada i psihoterapija zbog socijalnih poremećaja do kojih dovodi bizaran položaj glave. Povremeno nošenje plastične "kragne" može biti korisno.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde