SMA tip I (Werdnig - Hoffmanova bolest, Akutna infantilna spinalna
mšićna atrofija) - bolest je vezana za
mutaciju gena.
Deca se rađaju sa simptomima bolesti, obično kao "
mlitavo dete", a
nekada sa deformitetima. Čak su i fetalni pokreti odsutni ili su veoma
retki i slabi. Po rođenju veoma slabo sisaju. Motorni razvoj je veoma
usporen. Dete obično leži pasivno sa izraženim proksimalnim slabostima.
Fascikulacije se mogu videti na jeziku. Smrt nastupa do navršene treće
godine.
Ove bolesti se najlakše razlikuju uz pomoć EMNG
(elektromioneurografije).
SMA tip III (Kugelberg - Welanderova bolest) - klinički postoji sporo progresivna slabost mišića, nekad sa hipertrofijom listova pa liči na mišićnu distrofiju. Postepeno ali progresivno ispoljava se slabost i atrofija mišića, naročito karličnog pojasa zbog degenerativnih promena i iščezavanja motornih ćelija prednjih rogova kičmene moždine. Fascikulacije se vide u polovine slučajeva. Životni vek ne mora biti skraćen.
SMA tip IV (proksimalni oblici sa početkom u odraslom dobu) - nasleđuju se autosomno recesivno ili dominantno a počinju između 15. i 60. godine. Mogu da se pomešaju sa mišićniom distrofijom ili amiotrofičnom lateralnom sklerozom. Progresija je stalna ali nije teška.
Distalna spinalna mišićna atrofija - nasleđuje se autosomno recesivno ili dominantno. Do sada je izdvojeno osam tipova vezanih za razne genetske lokuse. Većina dominantno nasleđenih počinje pre 20. godine.
Mišići ispod kolena atrofiraju i stopala vise mlitavo. Ruke su manje zahvaćene, mada ima familija u kojih su ruke više zahvaćene. Senzibilitet je očuvan a senzitivne brzine sprovođenja su normalne. Bolest sporo napreduje.
Povezani tekstovi:
Broj komentara: 6
Prijavite se
Dobro došli! Unesite svoje login podatke
Poštovani Zahvalni smo vam što ste radi edukacije i mogućnosti postavljanja pitanja napravili ovaj relevantan sajt. Želim vam puno uspeha u daljem radu. I da vaš sajt bude pomoć za naše bolesne ljude. Hvala unapred. Srdačan pozdrav! Daniela
meni je dijagnostifikovana spinalna misicna atrofija tipa III. Imam 38 godina i trenutno hodam samostalno, nemam problema sa govorom, gutanjem i sl. Zanima me, ako biste bilji ljubazni da mi odgovorite, kakva je razlika izmedju atrofije i distrofije misica? Sa postovanjem, Jelena
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti