Podela
Ova se malformacija deli u odnosu na stepen pomeranja i uzrok.- Tip I malformacija podrazumeva spuštanje dela malog mozga koji se naziva tonzila kroz otvor lobanje koji vodi u kanal kičmene moždine. Druge strukture mozga nisu pomerene.
- Tip II ACM odlikuju se većim pomeranjem moždanih struktura. Osim tonzila malog mozga, postoji pomeranj donjeg dela vermisa (središnji deo malog mozga koji spaja njegove dve hemisfere), četvrte moždane komore, horoidnog pleksusa (proizvodi moždanu tečnost) i produžene moždine. Ovaj tip se obično javlja u sklopu težih razvojnih poremećaja kao što je mijelodisplazija (spina bifida).
- Tip III je poseban oblik kod koga postoji spina bifida (rascep koštanog kanala kičmene moždine) u vratu zajedno s ispadanjem moždanih ovojnica i struktura kroz taj otvor. Ponekad se spominje i tip IV malformacije, nepotpun ili potpun izostanak razvoja donjih moždanih struktura, međutim, za razliku od prva tri tipa ovaj tip uopšte nije povezan sa pomeranjem moždanih struktura.
Klinička slika
Anomalije baze mozga koje se javljaju s ovim tipom ACM u 30-50% slučajeva su: bazilarna impresija (pritisak baze lobanje na gornji deo kičmenog stuba), atlanto-okcipitalna fuzija (spajanje prvog pršljena sa bazom lobanje), atlanto-aksijalna asimilacija (delimično spajanje prvog i drugog vratnog pršljena), Klippel-Feilova deformacija (defekt u razvoju vratnih pršljenova s kratkim vratom kao glavnim obeležjem i njegovom ograničenom pokretljivošću), skolioza.
Poremećaj moždanog stabla javlja se u 10-47% slučajeva ACM. Nastaje zbog pritiska pomerenih moždanih struktura na moždano stablo u kome se nalaze mnogi vitalni centri i simptomi mogu biti sledeći: drop atak (iznenadan gubitak mišićnog tonusa i padanje na pod), glavobolje, vidni poremećaji, nistagmus (titranje očnih jabučica), diplopije (duple slike), ukočeni mišići, senzorni i motoriški ispadi, poremećaj ravnoteže i koordinacije, otežan govor (dizartrija), otežano gutanje (disfagija).
Tip II - Ovaj se tip ACM obično javlja zajedno sa spinom bifidom. Simptomi se mogu javiti rano u detinjstvu ili kasnije. Mlađa deca razvijaju simptome nedeljama ili mesecima posle rođenja. Porodica primećuje otežano zvučno disanje i viši ton pri plaču. Mogu se javiti periodi bez disanja. Ako se nešta ne preduzme, javljaju se teškoće s gutanjem, vraćanjem hrane na nos ili udisanje hrane (aspiracija). Telo obično postavljaju u neobične položaje, s glavom i leđima u luku prema nazad i glavom okrenutom na jednu stranu. Kod starije dece i adolescenata se javljaju glavobolje i slabost jezika, glasa i gutanja s epizodama nesvestica i abnormalnih pokreta očiju. Ako nastane hidromijelija razvija se spastičnost mišića i poremećaj senzibiliteta i motorike na ekstremiteta.
Dijagnoza
Ja sam operisan na KCS neurohirurgiji. Nešto od tegoba koje sam imao se popravilo, ali ostalo je nestabilno pri hodu i slabost u ekstremitetima. Operisan sam 2017. i 2018. godine. Ne znam kakav će biti dalji tok, a voleo bih da sa nekim razmenim iskustva.
Mojoj ćerki je dijagnostifikovan CM1, veličine od oko 9.5 mm. Ona svakodnevno trpi glavobolje, otežano guta. Dva puta je pala u nesvest. Interesuje me da li je neko operisan i gde se vrše operacije. Meni deluje da su lekari oko nas, neurolog i pedijatar, veoma skeptični sto se toga tiče jer nije čest slučaj. Bila bih zahvalna ako neko želi da podeli iskustva.
Mojoj curici od 2.5godine otkrivena je chairi malformacija tip1 promjera oko 13ml ocajna sam doktori su rekli da se javimo za 6mjeseci na pregled kao nije za operaciju za sada ali mene je strah voljela bi ako ima koja mama da joj se javilo kod djeteta da mi se javi podjeli iskustva da mj kaze jeli djete imalo neke siptome moja zasada nema Inace smo isli na snimanje glave jer moje djete ne prica ali ovo su joj otkrili
Pozdrav
Unapred se zahvaljujem.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti