Sistemski eritemski lupus predstavlja autoimunu bolest čije su glavne odlike zahvaćenost više organskih sistema, prisustvo mnogobrojnih autoantitela, od kojih neka učestvuju u imunološkom oštećenju tkiva. Iako ova bolest može zahvatiti mnoge organe, najčešće su napdnuti koža, bubrezi, zglobovi, hematopoezno tkivo, centralni nervni sistem.
Učestalost
Istraživanja pokazuju da prosečno 1 od 2000 osoba oboli od lupusa. Sistemski eritemski lupus je primarno bolest mladih žena, a starosna dob u kojoj najčešće obolevaju je između 15. i 40. godine života. Žene čak 6 -10 puta češće obolevaju u odnosu na muškarce.
Uzrok nastanka
Dosadašnja istraživanja nisu mogla u potpunosti da otkriju koji je uzrok nastanka ove bolesti, ali se lekari slažu u jednom, a to je da je za nastanak lupusa odgovorno udruženo dejstvo više faktora. Sve njih možemo podeliti u dve grupe: egzogene (spoljašne) i endogene (unutrašnje). Među spoljašnim činiocima najšečće se apostrofira dejstvo infektivnih agenasa, dok kod unutrašnjih faktora najzapaženiju ulogu igraju genetska predispozicija i hormonski status. Takođe, dejstvo ultravioletnih zraka podstiče i pogoršava kožne manifestacije bolesti.
Klinička slika
Sistemski eritemski lupus (Lupus erythematosus systemicus) je bolest čija klinička slika izuzetno varira. Početak bolesti je praćen nespecifičnim simptomima, povišenom temperaturom i malaksalošću, bolovima u zglobovima i mišićima, promenama na koži, anemijom i smanjenjem broja belih krvnih zrnaca. Obično bolest zahvata samo jedan organ da bi se kasnije javile i druge kliničke manifestacije. Klinički tok olakšava prisustvo specifičnih antitela još na početku bolesti, tako da je moguće na vreme započeti lečenje. Zglobno - mišićni simptomi se javljaju kod većine bolesnika i obično se ispoljavaju bolom u zglobu (artralgija) ili u obliku prolaznog artritisa velikih zglobova. Kožne promene se sreću kod 80% bolesnika i manifestuju se kao eritem obraza ( u obliku leptira) i kao eritemska ili makulopapulozna ospa koja zahvata šire površine kože izložene suncu.
Razni oblici kožnog vaskulitisa javljaju se u oko 20% pacijenata. Ranice na sluzokoži usta i nosa su tipične za akutni tok bolesti. Suvi ili eksudativni pleuritis su najčešća plućna manifestacija bolesti. Ovo oboljenje zahvata i srce dovodeći u najvećem broju slučajeva do perikarditisa. Kod oko polovine bolesnika prisutne su i bubrežne promene koje mogu dovesti i do hronične bubrežne insuficijencije. Autoimuni proces kod lupusa može oštetiti i nervne strukture, tako da kod pojedinih pacijenata može doći do napada epilepsije ili psihoza. Hematološki poremećaji su, takođe, vrlo učestali i karakterišu se prisustvom anemija i smanjenjem broja leukocita. Oštećenje endotela u okviru vaskulitisa indukuje nastanak tromboza malih krvnih sudova.
Razni oblici kožnog vaskulitisa javljaju se u oko 20% pacijenata. Ranice na sluzokoži usta i nosa su tipične za akutni tok bolesti. Suvi ili eksudativni pleuritis su najčešća plućna manifestacija bolesti. Ovo oboljenje zahvata i srce dovodeći u najvećem broju slučajeva do perikarditisa. Kod oko polovine bolesnika prisutne su i bubrežne promene koje mogu dovesti i do hronične bubrežne insuficijencije. Autoimuni proces kod lupusa može oštetiti i nervne strukture, tako da kod pojedinih pacijenata može doći do napada epilepsije ili psihoza. Hematološki poremećaji su, takođe, vrlo učestali i karakterišu se prisustvom anemija i smanjenjem broja leukocita. Oštećenje endotela u okviru vaskulitisa indukuje nastanak tromboza malih krvnih sudova.
Dijagnoza
Osnovu za postavljanje dijagnoze predstavlja bogata i karakteristična klinička slika, a pouzdan način predstavlja i prisustvo specifičnih antitela u krvi bolesnika. Pri postavljanju dijagnoze, potrebno je obratiti pažnju na mlade pacijentkinje koje imaju povišenu telesnu temperaturu. Ipak po najnovijem kriterijumu za dijagnostikovanje bolesti, neophodno je da su prisutna najmanje četri vrlo jasna simptoma iz već opisane kliničke slike.
Lečenje
Savremene metode lečenja uključuju:
Terapijske opcije u lečenju su:
- nefarmakološko lečenje
- farmakološke mere
- i druge standardne tretmane
Terapijske opcije u lečenju su:
- konvencionalni imunosupresivni lekovi
- precizno definisan režim lečenja
- terapijska superiornost velikih pulseva ciklofosfamida (1g/m2) (1/6) 3/2g. U indikaciji i održavanju remisije DPLN u odnosu na GK ili GK+AZA
- Kombinacija pulsnog MP i pulsnog ciklofosfamida - zlatni standard za lečenje PLN ali i drugi teških manifestacija sistemskog lupusa eritematodesa (lupus CNS, teški hematološki oblici bolesti)
- Doza (MP i CyA)
- Interval između pulseva
- Ukupan broj pulseva u fazi indukcije, remisije i u fazi održavanja efekta
- Cilj izmene protokola - optimalni efekat najmanja neželjena dejstva
- Neželjena dejstva ISL-15% SLE sa LN rezistentno, 30-45% razvija ozbiljne neželjene efekte (insuf. gonada, prevremena menopauza, hemor. cistitis, Ca bešike i maligne hemopatije)
- Manje toksična, specifičnija imunosupresija:
- Mikofenolat mofetil (MMF)
- Fludarabin – HLL-
- Kladribin – citotoksični ag. selektivni za Ly, analozi purinskih nukleozida
- Leflunomid, Ciklosporin, Takrolimus - nefrotoksičnost
- Monoklonska antitela (anti CD 40L ili CTL A4 - Ig) - protrombotička dejstva
- Bindarit
- Imunoablacija sa autologom transplantacijom matične ćelije hematopoeze
Prognoza
Prognoza bolesti zavisi od lokalizacije oštećenja i pravovremenog lečenja. Dobro poznavanje bolesti i pravilan terapijski pristup dovode do znatnog produženja životnog veka i kvaliteta života bolesnika. Preko 70% bolesnika živi duže od 10 godina. Najčešći uzroci koji dovode do smrti bolesnika su: bubrežna insuficijencija, infekcije, neke manifestacije lupusa centralnog nervnog sistema, naročito cerebrovaskularna krvarenja.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa sistemskim eritemskim lupusom.
Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa sistemskim eritemskim lupusom.
Zašto su pacijenti sa lupusom pacijenti rizika za stomatološke intervencije...?
Imam godinama fleke na koži i nema šta nisam probala ali nije pomagalo.Pre par meseci slučajno sam otkrila B kremu koju prodaje apoteka Julifarm Šabac.Krema je jeftina da je to smešno a pre nje sam kupovala neke skupe, na desetine njih i nisu pomogle.Za 7 dana mazanja ujutru i uveče fleke su prestale da svrbe i upola su nestale.Ovo pišem ako neko ima sličan problem da bi pomogla.Moj oblik lupusa je kožni hronični.
Postoji knjiga u kojoj su informacije kako izliječiti lupus:
- Goodbye Lupus: How a Medical Doctor Healed Herself Naturally With Supermarket Foods
Kad god bi neko rekao od lečnika da je, možda dobro, poslušno sam prihvatala. Ali bilo je trenutaka kad sam malo i sama eksperimentisala sa svojim organizmom. Pošto i ja dolazim iz sveta medicine. To mi je bilo dopušteno. Trenutno sam na decortinu (cortizon) i mayforticu. Srećom za ovu bolest postoji efikasan lek, koji je u redovnoj th drži pod kontrolom bolest, a to je baš: mayfortic. Važno je znati da i neki vitamini usporavaju bolest: vitemind, seme od lana, kao i omega 3 masne kiseline. Što da vam kažem. Otpisivali su me više puta. Al ja odolevam još uvek sle! Nadam se da ću i sledeće godine proslaviti moj 44-ti rođendan! Sad možete izračunati koliko se dugo družim sa mojim lupusom! I verujte. Znam da ću uspeti! Verujte da naši snovi nisu samo snovi od slame!!! Želim vam svako dobro.
Pozdrav od Danijele
Imam 30 godima i 2009 godine sam obolela od lupus nephritis. Lecena sam tada adekvatnom terapijom. Posle 6 meseci bolest je presla u stanje mirovanja. Rezultati jako dobri ali terapiju uzimam redovno, naravno u smanjenim dozama. Zivim normalno, radim, dan mi je ispunjen tako da nemam prostora da cesto razmisljam o lupusu! Sada sam odlucila da pocnem lecenje homeopatijom na preporuku svoje doktorke!
Zasto da ne..
ja bolujem od sistematskog lupusa vec 14 god. Bila sam u veoma teskom stanju. Lupus mi je napao prvo zglobove, kozu a zaitim bubrege. Nije mi na vrijeme otkrivena bolest pa je tako daleko otislo sa ostecenjem. Sada mi je ostecenje organizma 90% ali ja se jos borim. 2 god. Sam isla na terapije endoxana. Pijem stalno pronizon, tablete za pritisak i aritmiju srca. Nedavno mi je uveden i cell cept. Ja sam jako pozitivna osoba sto i vama savjetujem. Jos bi vam savjetovala da svoj imunitet stalno jacate i biti ce vam bolje. Ja tako radim. Morate misliti na sebe.
Pozzz svima.
tvoje iskustvo me je ohrabrio i pruzilo mi dodatnu volju i snagu za borbu protiv lupusa, od kojeg bolujem dve godine. Volela bih da me kontaktiras da bih mogla sto vise da saznam o tvojem iskustvu sa lupusom. Veliki pozdrav.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti