Uzrok nastanka
Rizični faktori za nastanak Feltijevog sindroma su pozitivan reumatoidni faktor (RF), dugotrajni RA, agresivni, erozivni sinovitis, pozitivan HLA - DR4, ekstraartikularne manifestacije RA.
Klinička slika
Početku Feltijevog sindroma prethodi dugogodišnji agresivni RA, sa zapaljenjima zglobova ali i ekstraartikularnim manifestacijama (reumatoidni noduli, pleuroperikarditis, vaskulitis, periferna neuropatija, episkleritis, Sjoegrenov sindrom, adenopatija).
Može se palpirati splenomegalija koja je praćena bolom u levom gornjem kvadrantu abdomena. Bol je uzrokovan infarktima slezine i distenzijom kapsule. Javlja se i limfadenopatija ( uvećane limfne žlezde), gubitak telesne težine, deformiteti zglobova, sinovitis, ulceracije na donjim ekstremitetima, znaci sistemskog vaskulitisa i drugih vanzglobnih manifestacija RA.
Mada su mnogi pacijenti asimptomatski, kod nekih se razvijaju veoma teške infekcije usled smanjenog broja granulocita. To su najčešće bakterijske infekcije kože i respiratornog trakta.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike, kliničkog pregleda, laboratorijskih nalaza (krvna slika, leukocitarna formula, RF, antinuklerana antitela).
Lečenje
Pre svega treba dobro kontrolisati RA. Imunosupresivna terapija dobro deluje i na RA i na slenomegaliju i na granulocitopeniju. Lek izbora je metotreksat. Ciklofosfamid, penicilamin, soli zlata su lekovi drugog izbora. Kod upornih stanja dolazi u obzir splenektomija.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde