Jutarnja mučnina sa eventualnim povremenim povraćanjem se vrlo često viđa u ranoj trudnoći, tako da se smatra jednim od nesigurnih znakova trudnoće. Zbog toga što takve trudnice, sem subjektivnih tegoba, nemaju naročite smetnje, to se ne remeti njihovo opšte zdravstveno stanje, njihov normalan život, niti pravilan razvoj trudnoće. Posle kraćeg ili dužeg trajanja, obično najkasnije do kraja trećeg meseca, subjektivne tegobe trudnica nestaju i trudnoća normalno napreduje.
Da bi im se olakšalo ovo stanje, preporučuje im se da izjutra doručkuju još dok su u krevetu, a da u toku dana uzimaju male i česte obroke, hladne i čvrste hrane. Tečnost treba da uzimaju između obroka. Obično je već i to dovoljno da simptomi nestanu, te je druga terapija suvišna.
Međutim, ako povraćanje učesta i počne da remeti opšte stanje žene, onda nije reč o znaku trudnoće, već o oboljenju trudnice. Takva trudnica povrati nekoliko puta na dan, ali još uvek može da uzima i zadržava hranu i uzetu tečnost, pa njeno opšte stanje nije mnogo poremećeno. Taj stadijum bolesti se naziva povraćanje trudnica (emesis gravidarum) i u mnogim slučajevima poremećaj se dalje ne razvija već se postepeno, obično posle trećeg meseca trudnoće, bez obzira na terapiju, smiruje te nastaje spontana regresiija bolesti. Kod ovih trudnica ne treba, međutim, čekati da se stanje spontano popravi, jer u izvesnom procentu, umesto poboljšanja, može nastati opasno pogoršanje, kad i lečenje postaje teže i komplikovanije. Zato trudnice sa emesis gravidarum treba lečiti.
Lečenje
Lečenje se sastoji u davanju lekova koji smanjuju osetljivost centara i time odstranjuju osećaj nagona za povraćanjem. Ovo lečenje se obično sprovodi ambulantno i to davanjem antiemetika, stematila ili ređe largaktila. Ukoliko trudnica povrati uzete lekove, bolje je stemetil unositi rektalno u vidu supozitorija, nego da se daje oralno.
Koja je nedelja trudnoce
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde