Pod dejstvom raznih patoloških činilaca, može se desiti da se normalna statika unutrašnjih polnih organa žene promeni, odnosno da pojedini polni organi pod dejstvom izvesnih faktora pređu iz normalnog u patološki položaj.
Fiziološki položaj materice
Materica se, kao najveći polni organ, nalazi u sredini male karlice ispod terminalne, iznad interspinalne linije, ispred rektuma a iza mokraćne bešike.
Za opisivanje njenog položaja neophodno je odrediti sledeće:
- POSITIO ili stav označava gde se uterus u celini nalazi u maloj karlici. Normalno se nalazi u osovini karlice, dno materice je u visini terminalne, a grlić u visini interspinalne linije.
- VERSIO podrazumeva nagib cele materice prema vagini. Naime, njena uzdužna osovina (tela i grlića) sa osovinom vagine stvara prav ugao. Ovaj položaj materice naziva se anteverzija materice - anteversio uteri.
- FLEXIO podrazumeva savijanje (pregibanje) tela materice prema grliću pri čemu se stvara ugao od preko 90-do 100°. Ovaj položaj materice se naziva antefleksija materice - anteflexio uteri.
Prema tome, fiziološki položaj materice je umerena anteverzija i antefleksija. Promenu položaja materice mogu izazvati brojni faktori. Najčešće se dele na fiziološke ( trudnoća i prepunjenost unutrašnjih organa) i patološke ( tumori, eksudati, adhezije).
Promena položaja materice može biti u nivou horizontalne i vertikalne ravni. U nivou horizontalne ravni može doći do raznih varijacija u smislu ante-, retro-, latero- pozicije kako verzije tako i fleksije. Sa druge strane pomeranje u nivou vertikalne ravni, može biti u smislu podizanja - elevacije ili spuštanja-spad ili ispadanje materice. Takođe oko vertikalne osovine može doći do okretanja koje može biti uvrtanje - torzija ili obrtanje - rotacija, a ako se unutrašnja strana materice izvrne upolje to je izvrtanje - inverzija materice.
Parcijalna ili kompletna
inverzija uterusa je retko ali po život opasna obstretička komplikacija. Može
nastati odmah nakon porođaja ili ređe, kasnije u puerperijumu.
Uzrok nastanka
Tačan uzrok nastanka nije poznat ali se povezuje sa kratkom pupčanom vrpcom, iznenadnom trakcijom vrpce, placentom akretom, hroničnim endometritisom, fetalnom makrozomijom, slabost miometrijuma, iznenadnim prevremenim porođajem i dr.
Klinička slika
Uglavnom odmah nastaje postpartalna hemoragija, nekada uz različite stepene kardiovaskularnog kolapsa, što predstavlja hitno stanje koje može da progredira u hemoragijski šok. Može se nekada primetiti iznenadna protruzija tamnocrvene polipoidne mase iz vagine.
Hronična inverzija je veoma retka. Tada se javljaju nespecifični simptomi kao što su bol u krstima i maloj karlici, izmenjen sekret, malaksalost.
Dijagnoza
Dijagnoza inverzije materice se postavlja na osnovu kliničkih simptoma i ginekološkog pregleda. Ukoliko nije došlo do prolapsa onda se u toku pregleda primećuje da se ne može napipati cerviks, kao i da su adneksa pomerena medijalno zajedno sa invertiranom matericom. Definitivna dijagnoza se postavlja laparotomijom.
Lečenje
Optimalna terapija za inverziju jeste agresivna nadoknada tečnosti, transufuzija krvi i vraćanje materice u fiziološki položaj hirurškim putem uz ordiniranje uteroronika.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde