Tuberkuloza bubrega je sekundarni oblik tuberkuloze koji najčešće
nastaje hematogenim širenjem bacila iz primarnog žarišta. Zahvaćena u
oba bubrega ali je bolest obično izraženija na jednom bubregu.
Uzrok nastanka
Tuberkulozu izaziva Mycobacterium tuberculosis. Primarno žarište je u 70 - 90% slučajeva u plućima, retko u kostima, crevima ili limfnim žlezdama, a infekcija najčešće nastaje hematogeno (putem krvi). Tuberkuloza bubrega se širi descedentno mokraćom na mokraćne puteve i mokraćnu bešiku, a često zahvata i genitalne organe.
Klinička slika
Tuberkuloza bubrega se najčešće javlja kod osoba starijih od 20 godina, češće muškaraca. Između infekcije bubrega bacilima i kliničke pojave bolesti može proći od jednog meseca do 36 godina.
Bolest može biti asimptomatska i otkriti se slučajno, nalazom patološkog sedimenta u urinu. Kod parenhimskog oblika postoji poremećaj opšteg stanja, povišena temperatura, znojenje i mršavljenje. Kavernozni oblik se ispoljava kliničkom slikom cistitisa: učestalo mokrenje, bolovi i pečenje pri mokrenju, često pojava makrohematurije (krv u mokraći), ali i nereagovanjem na terapiju.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu kliničke slike, patološkog nalaza u mokraći, izolacije mycobacterium tuberculosis-a iz mokraće, ekskrecionom urografije, cistoskopije i biopsije sluznice.
Lečenje
Pri lečenju tuberkuloze bubrega poštuju se svi opšti principi lečenja tuberkuloze. Lečenje se započinje sa tri antituberkulotika, a posle 2-3 meseca nastavlja sa dva. Najčešće se kombinuju izoniazid, rifampin, pirazinamid, etambutol. Trajanje lečenja zavisi od oblika tuberkuloze i stanja bolesnika. Hirurško lečenje se danas primenjuje samo kada postoje komplikacije, posebno one na mokraćnim putevima.
Hvala.
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde