Glavni katjon ekstraćelijske tečnosti je natrijum. Koncentracija natrijuma u serumu je jedan od glavnih faktora koji određuje osmolalnost ekstraćelijske tečnosti i uz određivanje telesne težine, može se koristiti u dijagnostici poremećaja vodenog bilansa. Hipernatrijemija je povišenje natrijuma u serumu preko 148 mmol/L.
Uzrok nastanka
U patogenezi hipernatrijemije značajni su žeđ i unos vode. Ako nema poremećaja žeđi i unosa vode neće doći do hipernatrijemije čak ni u insipidnom dijabetesu. Zato je hipernatrijemija uglavnom povezana sa nemogućnošću da se dođe do vode, nemogućnošću da se pije ili sa poremećajem osećaja žeđi. Najčešće se sreće pri nedovoljnoj nadoknadi tečnosti u operisanih bolesnika.
Klinička slika
Hipernatrijemije se manifestuje drhtavicom, uznemirenjem, ataksijom (teturav, nestabilan hod), spastičnostu mišića, mentalnom konfuzijom, grčevima i komi.
Dijagnoza
Postavlja se na osnovu anamneze, kliničke slike i određivanjem serumskog natrijuma.
Lečenje
Lečenje se sprovodi smanjivanjem nivoa natrijuma primenom diuretika ili dijalizom (ako je prisutna bubrežna insuficijencija) uz nadoknadu izgubljene tečnosti 5% glikozom.
Broj komentara: 0
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde