Postovana doktorko zikic, majka mog supruga boluje od depresije vec
desetak godina. Dijagnoza njene bolesti je oznaÄena kao F33.3.LeÄi se u
KBC Zvezdara. Redovno ide kod neuropsihijatra na kontrole i pila je due
vreme lekove koji su joj omogucavali da koliko toliko normalno funkcionise
( da obavlja poslove u kuci, da izlazi u setnje, komunicira sa
prijateljima, pomae oko dece;inaÄe je u penziji, sada ima 50 godina)Od
lekova je pila maprotilin, metoten, lorazepam, artane i flormidal po
potrebi kada ima problema da zaspi. Pre dvadesetak dana njeno stanje se
odjednom naglo pogorsalo nalik na sam poÄetak bolesti. Nju muÄe strahovi
koji nisu osnovani, ima osecaj krivice, veruje da neko ulazi u kucu da
pretuta po stvarima i kao da isÄekuje da se nesto lose desi. Doktorka kod
koje se leÄi joj je umesto maprotilina uvela mirzaten i povecala dozu
metotena. Do kontrole koja je bila zakazana za 15 dana njoj je bilo malo
bolje tako da joj je ostavljena ta ter!
apija i zakazana sledeca kontrola za kraj aprila, doktorka je sada na
odmoru. Međutim njoj je sada ponovo jako lose i nisam sigurna da li ona
sme da Äeka i da pije ove iste lekove i dalje.Ne moe da spava, popije i
po 2 tbl flormidala ali i pored toga se budi, ujutru se niÄega ne seca,ne
moe da razlikuje snove od onog sto se stvarno desava, plaÄe sto nije
njena osobina inaÄe, jedino o Äemu razgovaramo jesu pokusaji da je uverimo
da nema razloga da se plasi ali ona misli da joj ne verujemo i povlaÄi se
u sebe pri Äemu sve te ideje i strahovi i dalje ostaju prisutni.
Interesuje me da li pored ovih lekova koje ona pije postoji jos neka
metoda leÄenja koja bi njoj mogla da pomogne(Äula sam da u Beogradu u
Institutu U Palmoticevoj postoji dnevna bolnica gde pacijenti dolaze na
razgovore ili moda neka grupna terapija).Pre nego sto se ustalila na ovoj
terapiji, poslednjih 3-4 godine, lekarka je pokusavala i sa drugim
lekovima koji joj ili nisu pomagali !
ili su imali neeljena dejstava koja ona nije mogla da istrpi!
(fluniri
n,trixifen,haloperidol,ksalol),
Unapred zahvalna.
Ono sto je sada najbitnije za Vasu svekrvu je da je sto pre odvedete na pregled, bez obzira sto njena doktorica trenutno ne radi. Svako pogorsanje sa dijagnozom koju ste napisali znaci da je potrebno podici terapiju, promeniti je ili cak uputiti na bolnicko lecenje. Po opisu aktuelnog stanja, rekla bih da Dnevna bolnica gde se lecenje sprovodi sa grupom pacijenata i psihoterapija (individualna ili grupna), trenutno nisu indikovani zbog tezine klinicke slike. Medjutim, moja procena moze biti potpuno pogresna, obzirom da nemam pacijenta ispred sebe sa kojim bih porazgovala i adekvatno procenila trenutno stanje. Zato, resavajte novonastalu situaciju tako sto cete je odvesti na pregled kod psihijatra, a kada se simptomatologija malo redukuje, onda je moguce razmisljati i o dodatnim oblicima psihijatrijskog lecenja.
Pitanje broj: #3827
Postovana doktorko zikic, majka mog supruga boluje od depresije vec desetak godina. Dijagnoza njene bolesti je oznaÄena kao F33.3.LeÄi se u KBC Zvezdara. Redovno ide kod neuropsihijatra na kontrole i pila je due vreme lekove koji su joj omogucavali da koliko toliko normalno funkcionise ( da obavlja poslove u kuci, da izlazi u setnje, komunicira sa prijateljima, pomae oko dece;inaÄe je u penziji, sada ima 50 godina)Od lekova je pila maprotilin, metoten, lorazepam, artane i flormidal po potrebi kada ima problema da zaspi. Pre dvadesetak dana njeno stanje se odjednom naglo pogorsalo nalik na sam poÄetak bolesti. Nju muÄe strahovi koji nisu osnovani, ima osecaj krivice, veruje da neko ulazi u kucu da pretuta po stvarima i kao da isÄekuje da se nesto lose desi. Doktorka kod koje se leÄi joj je umesto maprotilina uvela mirzaten i povecala dozu metotena. Do kontrole koja je bila zakazana za 15 dana njoj je bilo malo bolje tako da joj je ostavljena ta ter! apija i zakazana sledeca kontrola za kraj aprila, doktorka je sada na odmoru. MeÄ‘utim njoj je sada ponovo jako lose i nisam sigurna da li ona sme da Äeka i da pije ove iste lekove i dalje.Ne moe da spava, popije i po 2 tbl flormidala ali i pored toga se budi, ujutru se niÄega ne seca,ne moe da razlikuje snove od onog sto se stvarno desava, plaÄe sto nije njena osobina inaÄe, jedino o Äemu razgovaramo jesu pokusaji da je uverimo da nema razloga da se plasi ali ona misli da joj ne verujemo i povlaÄi se u sebe pri Äemu sve te ideje i strahovi i dalje ostaju prisutni. Interesuje me da li pored ovih lekova koje ona pije postoji jos neka metoda leÄenja koja bi njoj mogla da pomogne(Äula sam da u Beogradu u Institutu U Palmoticevoj postoji dnevna bolnica gde pacijenti dolaze na razgovore ili moda neka grupna terapija).Pre nego sto se ustalila na ovoj terapiji, poslednjih 3-4 godine, lekarka je pokusavala i sa drugim lekovima koji joj ili nisu pomagali ! ili su imali neeljena dejstava koja ona nije mogla da istrpi! (fluniri n,trixifen,haloperidol,ksalol), Unapred zahvalna.
Odgovoreno: 13. 03. 2008.Ono sto je sada najbitnije za Vasu svekrvu je da je sto pre odvedete na pregled, bez obzira sto njena doktorica trenutno ne radi. Svako pogorsanje sa dijagnozom koju ste napisali znaci da je potrebno podici terapiju, promeniti je ili cak uputiti na bolnicko lecenje. Po opisu aktuelnog stanja, rekla bih da Dnevna bolnica gde se lecenje sprovodi sa grupom pacijenata i psihoterapija (individualna ili grupna), trenutno nisu indikovani zbog tezine klinicke slike. Medjutim, moja procena moze biti potpuno pogresna, obzirom da nemam pacijenta ispred sebe sa kojim bih porazgovala i adekvatno procenila trenutno stanje. Zato, resavajte novonastalu situaciju tako sto cete je odvesti na pregled kod psihijatra, a kada se simptomatologija malo redukuje, onda je moguce razmisljati i o dodatnim oblicima psihijatrijskog lecenja.
Pregledajte odgovore po oblastima