Dobar dan, Interesuje me Vase misljenje da li je mojoj cerki potreban rad sa logopedom. Ona sledeceg meseca puni 7 godana. Mi ne zivimo u Srbiji od kad je ona rodjena, dolazimo redovno u Srbiju, provodimo vreme okruzeni,ljudima koji pricaju nas jezik i u kuci iskljucivo govorimo srpski. Ona vec dve godine pohadja skolu na engleskom jeziku gde provodi veci deo dana, do 3.30h. Suprug i ja smo primetili da ucestalo zamuckuje kada pokusava sa nama da razgovara na srpskom,ima zadovoljavajuci recnik ali zamuckivanje postoji,posebno kada treba objasniti nesto komplikovanije. Kada je slusamo kako prica na engleskom tu postoji mucnje ali u jako maloj meri, nekada uopste. Nas interesuje da li kod nje postoji fizioloski problem ili je to posledica dvojezicnog odrastanja? Unapred zahvalna, Ivana M.

    Odgovoreno: 19. 07. 2024.
    • Poštovana,

      Javite se logopedu. Mucanje je u pitanju i potrebno je raditi na korekciji govora. Nije problem dvojezičnosti. Veći problem fluentnosti na srpskom jeziku može biti zbog manjeg vokabulara srpskog jezika na tu temu o kojoj razgovarate.

      Pošto je mucanje govorni problem možete raditi sa logopedom na srpskom ili na engleskom.

      Javite se logopedu što pre da se problem ne bi produbio.