Kamenci u žučnoj kesi pretstavljaju čestu bolest, četiri puta češću kod žena nego muškaraca. Procenjuje se da 10% stanovništva boluje od žučnih kamenaca, a 30% populacije iznad 65 godina.
Postoje dve grupe kamenaca, holesterolški i pigmentni. U većem broju slučajeva (70-80%) su u pitanju holesterolski.
Klinička slika
Centralno mesto u kliničkoj slici zauzima bilijarni bol. Karakteristike bilijarnog bola su sledeće: najčešće je isprovociran masnom hranom (podvarak, sarma, pržena jaja...), vrlo je jak, u vidu grčeva, čupanja, uglavnom kontinuiran. Bol je lokalizovan u desnom podrebarnom prostoru ili u čašici, može da se proteže pozadi, ispod desne lopatice i u desno rame i može da sprečava duboki udisaj. Može da traje od nekoliko sati do tri dana. Kao tegobe se mogu javiti i osećaj gađenja i povraćanja. Oko 50% bolesnika je bez tegoba karakterističnih za ovu bolest.
Dijagnoza
Metoda izbora za postavljanje dijagnoze je ultrazvuk. Ovom metodom je procenat lažno pozitivnih kamenaca smanjen na minimum. Dijagnoza se može postaviti i rendgenskim snimkom.
Komplikacije
Zapaljenje žučne kese (holecistitis) je najčešća komplikacija i javlja se uglavnom kao posledica opstrukcije žučnih puteva. Zapaljenje može biti akutno i hronično. Kao komplikacije se mogu javiti i tzv. bilijarni pankreatitis i holedoholitijaza (pojava kamenaca u žučnim putevima), kao i infekcija.
Lečenje
Hirurško lečenje podrazumeva odstranjivanje žučne kese (holecistektomija). Holecistektomija se može izvršiti na dva načina, klasično i laparaskopski. Laparaskopska operacija omogućava pacijentu brzi oporavak u odnosu na klasičnu operaciju.
Molim vas, odgovorite mi. Imam dugogodišnji problem sa žučnom kesom koja je presavijena. Na zadnjem pregledu mi je receno da imam skup kamenčića prečnike 1,3 cm, i da nije loše da oprišem žuč. Recite mi molim vas dali postoji neoperativna metoda njihovog uklanjaj, pored lekova, recimo ultrazvukom. Hvala vam na odgovoru.. S, poštovanjem
Unapred mnogo
Hvala
Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde
Bolesti