Zdr. Jas se interesiram za hcv. Dokolku mozete sakam se da znam za toj virus i za negovite lekarstva. Jas veke godina i pol go imam toj virus i ne primam nikakva terapija zaradi toa sto bilo mnogu mala kolicina. Do sega provervam anti-hcv i izleguva najmnogu do 1. 30 rezultatot. Nemam nikakvi poroci, a se somnevam deka go dobiv na sistematski pregled (ama ni jas ne sum sigurna) . Imam popravano zabi mozebi go dobiv i na toj nacin, a moite roditeli seuste se nemaat provereno dali imaat takov vid na virus. Momentalno imam dadeno krv na proverka vo skopje vo manu i cekam rezultati. Sega nemam seuste nikakvi simptomi, a dokolku izleze pozitivno doktorot rece deka ke pravam biopsija za da odredat terapija. Zapoznaena sum so tekot na nastanite sto treba da se slucuvaat ponatamu samo mi treba mislenje od poveke doktori za slucajot zaradi toa sto ovde vo makedonija ne mozam mnogu da doznaam za toa dali se lekuva i dali ke imam normalen zivot ponatamu. Dokolku mozete da mi pomognete odnapred vi blagodaram.

    Odgovoreno: 10. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Kod osoba koji imaju hronični c hepatitis moguće je postići i izlečenje uz priemnu kombinovane antivirusne tearpije peg-interferon+ribavirin u trajanju od 6 ili 12 meseci, a u zavisnosti od genotipa virusa, izlečenej je od 50-70% . Ova se terapija dsta teško podnosi i dobro je znati i nalaz bipsije jetre, iako to nije nužno za odluku. U srbiji se bipsija takođe traži za odluku, jer se mogu lečiti samo osobe koje su sa uznapredovalom bolešču (fibroza jetre) , da se zaustvi progresija u cirozu jetre, a sve to budući da je lečenje vrlo skupo za zemlj u razvoju. Optimnalno je lečiti sve koji imaju šansu adse izleče, bz obzra na stepen oštećenja jetre (u bogatim zemljama je tako) . Kako ste stekli hcv je sasvm nevažno za dalje lečenje i prognozu.