Molim vas za malo opsirnije informacije o novom virusu h1n1. Ono sto me konkretno zanima je: koliko traje inkubacija, koji su simptomi po kojima se ovaj virus definitivno moze razlikovati od obicnog gripa, zbog cega trudnice spadaju u rizicnu grupu i koliki je rizik kod trudnica, da li bolest utice na plod ili direktno ugrozava iskljucivo zdravlje majke. . . Uglavnom, sto vise o virusu h1n1 kod trudnica. Hvala!

    Odgovoreno: 05. 11. 2009.
    • Poštovana,
      Inkubacija je nekoliko dana, a simptomi su isti kao kod sezonskog gripa, s tim što su češći gastrointestinalni simptomi (proliv, povraćanje) . Trudice su u povećanom riziku zbog fiziološke imunosupresije tokom trudnoće. Virus gripa ne ugrožava plod kao što to rade neki drugi virusi, ali je opasam za majku jer su komplikacije češće u trudnoći. Preporučuje se da trudnice započnu terapiju osetlamivirom tokom prvih 2 dana od pojave simptoma.