Imam problema sa cestom upalom grla /na bris grla izolovana je staphiloccocus aureus. A u splutum je izolovana bakterija klebsiella. Imam jako peckanje na ulazu u zdrelu i suvocu grla i usta. Koristila sam longacev dva dana a sada inekcije gentamicin sa kombinacijom tab. Baktrim. Interesuje me kako sam dobila tu bakteriju od cega se dobija i preventiva ovih bakterija koja je? Unapred zahvalna. Ocekujem vas odgovor

    Odgovoreno: 28. 09. 2009.
    • Poštovana,
      Staphilococcus aureus je deo normalne flore ždrela, a klebsiella u sputumu jeste patološki nalaz, ali se ne može povzati sa gušoboljom. Obe su bakterije prisutne u okolini i kolonizuju ljude, pa se lako prenose. Ipak su virusi najčešći uzrošnici respirtornih infekcija, kada antibiotici nisu od koristi.