Postovani, juce sam prilikom boravka u prirodi donela sa sobom kuci dva krpelja, jedan na ruci i jedan na boku. Suprug je lekar pa ih je skinuo bez ostataka u kozi. Ovde u norveskoj ne praktikuju nikakve terapije niti analize nego pracenje mesta uboda i pojave prvih simptoma. Da li vi smatrate da je mozda potrebno odmah ukljuciti preventivno antibiotsku terapiju, jako se bojim lajmske bolesti od koje je bliska prijateljica obolela te igrom slucaja znam za sve tegobe kroz koje prolazi. Da li upotreba antibiotika u ranoj fazi sigurno ubija boreliu bez mogucnosti da se nakon niza godina pojavi hronicna lajmska bolest. I kako to kontrolisati/spreciti? Oprostite sto verovatno mesam stvari, malo sam citala na netu ali naravno nisam lekar pa ne mogu ni pravilno da sagledam stvari. Unapred zahvalna, u panici jelena

    Odgovoreno: 22. 09. 2009.
    • Poštovana,
      U endmskim krajevima se preporučuj odmah posle uboda krpelja popiti doksiciklin i to jednu dozu od 200mg. Prekontrolišite antitela na boreliju i ako ih imate onda će vam nadležni leakar svakako dati lekove. Ako ste seronegativni na boreliju, onda sve zborvite i ne brinite.