Poštovani,
    Imam veoma specifično pitanje u vezi ehinokokusa. Radi se o tome da je moj pas u izmetu izbacio pantljičaru dugu oko 30cm. Kada sam otišao kod veterinara po tablete (neke nove jer one kojima sam ga redovno čistio su u stvari za štence do 6 meseci) rekao mi je da postoji mogućnost da se zarazim ehinokokusom. Potražio sam nešto o tome na Vašem sajtu i našao o informacije bolesti. Ono što me zanima jeste da kaže da ako ti pas liže ruke ti se zaraziš ehinokokusom. Da li ja mogu da se zarazim i ako bih redovno prao ruke posle svake igre sa psom? Da li je moguće ako me ujede buva koja je njega ujela da se zarazim? I postoji li neki način da imam kontakta sa psom a da se posle dezinfikujem od ehinokokusa? Inače ne dajem psu da mi liže ruke ponekad priđe dok ga hranim i ono ovlaš me lizne po rukama.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 05. 08. 2009.
    • Poštovani,
      Ujedom buve nije moguće da se prenese ehinokokus. Parazit je u stolici psa, pa je najvažnija zaštita pranje ruku, posle igranja sa psom i maženja. Pas se ipak može izlečiti i onda više nećete brinuti.
      Pozdrav.