Postovani Prof.Dr Dimicu,
    Zelela bih da mi kazete nesto vise o Rejnonovom fenomenu, posto iz zvanicne literature nisam uspela mnogo da se informisem. Student sam cetvrte godine Pravnog fakulteta, a ova pojava mi se javila na samom pocetku studija. Prvo sam primetila da mi prsti na rukama reaguju na hladnocu a kasnije se belilo, trnjenje i neprijatan bol javio i na prstima nogu. Zelela bih da me vise edukujete o uzrocima ove bolesti, kao i da me ujedno posavetujete o nekoj, iole efikasnoj, terapiji ili tretmanu.
    Unapred zahvalna,
    Ana Trninic

    Odgovoreno: 17. 03. 2007.

    • Postoje dva Raynaud entiteta - jedan je morbus - bolest kao zasebna vrsta i nije mnogo znacajan, prati ga simptomatologija koju ste opisali. Zahteva utopljavanje i prestanak pusenja. Postoji i Syndroma Raynaud koji je u sklopu nekog zapaljenja zglobova, obicno reumatoidnog artritisa, skleroderme ili sistemskog lupusa i to zahteva preciznije ispitivanje. Javite se hitno najblizem reumatologu da odredi sta je od ova dva sindroma posredi kod Vas
      pozdrav.