Postovana, pre godinu i po dana konstatovano mi je gljivicno oboljenje nokta levog palca noge. Nokat je malo pozuteo i malo zadebljan.Koristila sam razne kreme, cak i neki specijalni madjarski lak za nokte koji sam kupila u apoteci i koji se maže godinu dana, ali nista nije pomoglo.Mozete li mi pomoci savetom sta da koristim za izlecenje? Unapred hvala

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.

    • Gljivicne infekcije su uporne narocito gljivicne infekcije nokata(onihomikoze) i zahtevaju dugotrajnu terapiju(zbog sporog rasta nokatnih ploca narocito na nogama).Vrlo je bitan i izbor leka kao i oblik primenjenog leka.Kao najefikasniji se pokazao terbinafin(250mg dnevno u trajanju od 12 nedelja) i amorolfin u obliku laka.Vrlo je bitna sekundarna profilaksa:Benzoyl peroxid sapinu za pranje nogu,upotreba krema protiv gljivica u toku dana,kao i miconazol losiona i pudera  za stopala,a za obucu antigljivicni sprejili puder,licni pribor za pedikir/manikir. Uskoro ce na sajtu biti obradjene gljivicne infekcije te tu mozete doci do vise informacija.
      dr Zorana Zlatanovic
      dermatovenerolog

Komentari na pitanje: #525

    • Moj sin (35g.) je imao isti problem a izlecio ga je lamisil tablete, mast i sprej. Treba biti uporan jer ce nokat biti taman sve dok kompletno ne izraste novi. Ako nosite sportsku obucu (patike) obavezno ih provetravajte na terasi preko noci a najbolje je da imate vise pari pa ih menjate svaki dan. Ako ne mozete naci lamisil, poruciteu apoteci svetri sava. Malo je skuplje ali se isplati. (ja sam medicinska sestra) pozdrav