da li krvna grupa i koja moze uticati na rizik pri abortusu. Cula sam da moze, da se abortus ne moze uraditi ukoliko je negativna krvna grupa ili nulta, pa me zanima koliko je to tacno.

    Odgovoreno: 02. 04. 2007.
    • Postovana Gospodjice, Nisam u mogucnosti da pouzdano odgovorim na ovopitanje. Prema mom saznanju to uglavnom nema znacaj. Medjutim, ukoliko je bolesnica Rezus Faktor negativna(RhD-), a plod ima Rezus Faktor (RhD+) krvnu grupu, prilikom izvodjenja abortusa moze doci do kontatkta decije inkopatibilne krvi sa imunskim sistemom majke sto u buducim trudnocama moze predstavljati problem. To moze stvarati rizik da se pri buducim trudnocama javljaju spontani pobacaji ili anomalije ploda. No i ta situacija se moze prevenirati prilikom abortusa aplikacijom izvesnih antseruma koji mogu spreciti stvaranje preosetljivosti na inkopatibilnu krv deteta. O tome je bolje konsultovati ginekologa jer se u svakodnevnom radu oni vise srecu sa tim problemima pa ruku na srce to i bolje znaju od nas
      Pozdrav
      Goran