Poštovani,
    možete li da mi objasnite šta je devijacija, i šta su simptomi devijacije, nisam bio kod doktora. Imam duže vremena začepljen nos i pomalo gubitak mirisa pa sam prinuđen da dišem na usta gotovo stalno. Inače se bavim rekreativno mnogim sportovima. Da li to utiče na zdravlje što prilikom aktivnosti dišem na usta? Inače se bavim plivanjem, fudbalom i radim u teretani
    Hvala

    Odgovoreno: 21. 06. 2009.
    • Poštovani,
      devijacija nosne pregrade znači da je nosna pregrada iskrivljena u tolikoj meri da onemogućava disanje /začepljen nos/ na jednu polovinu nosa /nikako naizmenična zašepljenost nosa/. Znači osnovni simptomi devijacije su jednostrana zpušenost nosa, česte upale sinusa, bolovi i suvoća grla zbog disanja na usta u toku spavanja. Čovek u toku dana prosečno udahne oko 10.000 /deset hiljada/ litara vazduha. Disanje na nos je jako bitno za zdravlje pluća jer vazduh u toku prolaska kroz nos mora da bude izfiltriran /prešina, poleni, izduvni gasovi/, zagrejan do temperature tela, nezavisno da li je napolju -40 ili plus 40 stepeni c, i mora da bude ovlažen 100% . Ovakav vazduh je idealan za pluća. Ako se diše na usta, sluzokoža ždrela ne može da obavi efikasno funkciju filtracije i kondicioniranja vazduha kao sluzokoža nosa. Takođe je bitna i odbrambena uloga sluzokože nosa u slučaju kontakta sa virusima, bakterijama i gljivicama. Slikovita izreka kaže da jedan udah vazduha kroz nos pretvara skandinavsku zimu u mediteransko leto.