Poštovani doktori,
    moj sin ima 10 godina i prošle godine smo usanovili da ne čuje na lijevo uho on se ranije nije žalio jer je mislio da to tako mora biti radili smo magnetnu r. a na orl idemo 15.07 pa vas molim da mi pojasnite nalaz magneta napominje se da je lijevi lateralniventrikullako voluminozniji u poređenju sa desnim ali i dalje u fiziološkim granicama. Frontalnoparaventrikularno lijevo uočavaju se dvije t2w /flair hiperintenznepromjene dijametra 4mm, koje nisu opasane perifokalnim edemom, postkontrasno ne pokazuje porast is, ne pokazuje ekspanzivan karakter na okolni moždani parenhim i najvjerovatnije bi mogle odgovarati lakularnim ishemijskim lezijama, fokalnoj zoni glioze. Molim vas da mi pojasnite ove pojmove
    Veliko hvala

    Odgovoreno: 18. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ako dete ne čuje, verovatno ste radili audiometriju i evocirane auditivne pootrencijale /bera/ koje govore o vrsti i stepenu oštećenja sluha. Te dve metode daju najvažnije informacije o stanju sluha i ukazuju šta treba dalje raditi. Magnet nam govori o izgledu struktura u mozgu i srednjem i unutrašnjem uvu. Tumačenje magneta treba da tražite od radiologia ili dečijeg neurologa. Pozdrav