Poštovani,
    Obraćam Vam se u ime moje prijateljice (1964. godište) koja boluje od karcinoma na korenu jezika. Postavljena je sledeća dijagnoza: tu radicis linguae inoperab. Ph adenoid cysticum carcinoma op (14.03.2009.) = biopsiam tu t4 no mo cs III dimenzije su 43 x 27 x 36, sa desne strane. Preporučena joj je konformalna zračna terapija u ambulantnim uslovima. Molim Vas za mišljenje o pomenutoj terapiji kao i o mogućnosti primene gamma knife uređaja u terapiji ovog karcinoma pošto je čula da je taj metod znatno manje agresivan i bolan.
    Hvala!

    Odgovoreno: 12. 05. 2009.
    • Poštovani,
      Dijagnoza Vaše prijateljice kaže da je tumor nemoguće operisati ' inoperabilan tumor' i zato je preporučena terapija zračenjem. Gama nož je jedan od načina na koji se obavlja hiruška intervencija znači potrebno je da tumor bude u veličini koju je moguće ukloniti hiruški. Kada je omogućeno hiruško uklanjanje tumora, manje je bitno koja će se vrsta noža upotrebiti, klasičan hiruški nož 'hladana tehnika' ili neka od hot tehnika 'gama nož, laser itd.' ... Po završeno terapiji zračenjem kada se veličina tumora značajno smanji, možda se stvore uslovi za hiruško lečenje.