Poštovani doktore, jaljam vam se drugi put, ali sa nešto više informacija. Lečila me je doktorka od upale grla, ali kako i posle dve ture popijenih antibiotika nije bilo napretka, otišla sam kod druge doktorke i upoznala sam je sa simptomoma koje imam (kašalj i bol u grlu, pojava sluzi u grlu, a posebno gušenja koja su posebno izražena u toku noći) . Doktorka me je pregledala, ustanovila da nema ništa na plučima i uputila me da dam bris iz grla na analizu. Rezultati brisa su pokazali da imam bakteriju "pseudomonas aeruginosa" i da je ista osetljiva na gentamicin i ciprofloksacin. Doktorka je na osnovu toga prepisala dve kutije ciprofloksacina. Jednu kutiju sam popila i danas (12. 05.) počela sam da pijem drugu turu. Ono što mene posebno brine je to da i dalje imam gušenja (koja su mnogo ređa danju) koja me bude i ne mogu da se naspavam. Imam 42 godine iz šapca sam i zaposlena sam u vojnom odseku u vladimircima, tako da svaki dan putijem. Molim vas da mi odgovorite da li su ova gušenja normalna za postojanje navedene bakterije i šta još mogu da uzimam od lekova, posebno zbog gušenja? Ovo je drugi put da vam se obraćam i hvala što ste mi na moj e-mail poslali obaveštenje da ću odgovor dobiti u roku od pet dana. Hvala.

    Odgovoreno: 12. 05. 2009.
    • Poštovana, sluz koja se sliva u grlo i koja vas guši je najverovatnije iz sinusa pa bilo potrebno sa snimite sinuse na skeneru da sto dobro vidi. Završite terapiju do karaja sa antibiotikom i posle 3 dana po završenoj terapiji ponovite bris. Dakle vaše gušenje nema veze sa tom bakterijom u grlu već sa sekretom koji se sliva iz sinusa i to naviše noću kada legnete. Svakog dana treba da popijete 2 litra tečnosti /čaj, voda, sok, mleko/. Pozdrav