Poštovani,
    Obraćam Vam se jer sam u velikoj dilemi. Naime radi se o operaciji trećeg krajnika i tumačenju rezultata ty metrije... Kada postoji indikacija za paracentezom i stavljanjem cevčica? Sluđena sam jer na osnovu istog nalaza dobijam dva različita odgovora. Dete ima 2,5 god, dobro čuje ali ima česte upale grla i ušiju ono što me zanima je timpanometrija. Crta je bla ravna i posle inhalacije fluimucilom ima pomaka ka boljem tj. ta crta je sada kriva ali je pritisak usni u minusu levo -300 a desno -289. Na osnovu čega se gleda stanje na osnovu pritiska ili crte. Jedni viču za operaciju je a drugi ne. Ne znam kome da verujem. A nisu mi ništa obrazložili zašto treba i uši operisati.
    Hvala Vam puno.

    Odgovoreno: 02. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Ravna crta timpanograma govori da postoji sekret u uvu zbog koga treba uraditi paracentezu i ako u srednjem uvu postoji gust viskozan sekret onda se stavlja aeraciona cevčica. Timpanogram na negativnim vrednostima govori da treći krajnik pravi obstruciju ušća eustahijeve tube i dovodi do upale ušiju i krajnika a ponekad i do bronhitisa. U svakom slučaju kod vašeg deteta treba ponoviti timpanometriju za 2 do 3 nedelje, otoskopski pogledati uši i ponovo proceniti da li je potrebna samo operacija trećeg krajnika ili i paracenteza 'sa ili bez stavljanja cevčica'. Ako se stave cevčice one stoje izmešu 6 i 12 meseci i najčešće ispadaju same. Dok stoje cevčice jedino ograničenje se odnosi na kvašenje ušiju naime voda ne sme da ulazi u uši kada se pere kosa ili kupa u reci i moru.