Poštovanje. Imam pitanje, bila bih jako zahvalna na odgovoru. Moja majka je pre oko 2 meseca počela da ima probleme sa pritiskom i vrtoglavicom. Imala ih je i ranije ali je jedno duže vreme bila bez ikakvih tegoba, sigurno 2 godine. Njen problem je visok holesterol a jako nizak pritisak, ponekad i ispod 90/60. Takođe i vrtoglavica. Njen porodični lekar je ustanovio da joj je na levoj ruci jako nizak pritisak a kada meri na desnoj bude čak i povišen i uputio je kardiologu. Lokalni kardiolog je ustanovio stenozu srčane aorte ali je rekao da nije ništa strašno, da mora da promeni životne navike, dao joj terapiju koja je regulisala holesterol, ali su vrtoglavice i pritisak ostali problem. Išla je i neurologu i oftalmologu da provere koji je uzrok vrtoglavice, ali su joj svi nalazi bili uredni. Molim Vas za odgovor i savet, šta bi moglo biti u pitanju i šta dalje raditi jer je jako teško da funkcioniše na ovaj način, pošto joj se vrtoglavica i nemoć pojave odjednom. Trenutno uveče pije aspirin i Roswera combi 10mg/10mg.

    Odgovoreno: 23. 06. 2024.
    • Dobro vece,

      simptomi koje ste naveli mogu biti posledica stenoze aortne valvule. Najbolje uradite eho srca. Postoje tacni kriterijumi za lecenje aortne stenoze( zamena zaliska, TAVI) , pa cak i kada je u pitanju i medikamentozno lecenje. Upozoravam vas, ovo je samo internet i tesko je bez vidjenja pacijenta.

      Pozdrav

      Nikola Zaric