Poštovani,

    Otac mi je pred 2 tjedna osjetio bol u prsima i čeljusti, mislio je da je od fizičkog rada. Sutradan se srušio i izgubio svijest. Dijagnoza je infarkt miokarda s elevacijom ST segmenta (STEMI, transmuralni infarkt), ugrađen mu je stent 2 h nakon što se srušio. Ef iznosi 35 %, jako smo zabrinuti. Koliki je životni vijek kod takvih bolesnika? Inače ima 53 g, fizički aktivan, nepušač, vodi zdrav život. Zahvaljujem

    Odgovoreno: 18. 10. 2023.
    • Dobar dan,

      po kratkom objasnjenju koje ste naveli, vas tata je apsolutno doziveo infarkt srca. Postoji nekoliko stavki na koje se treba skoncentrisati:

      1. dobro je, ako je preziveo i neuroloski nema bilo kakvih posledica

      2. s obzirom na to da je infarkt bio veliki ( STEMI; transmuralni ) ,EF 35% govori u prilog da je ipak ostalo jos snage u srcanom misicu

      3. uvek je prva faza nakon infarkta kriticna , ali ukoliko je revaskularizacija uspesna ( STENT ili Bypass ) srce ima potencijal za oporavak , tzv. remodeling!

      4. kljucno je u ovoj fazi drzati se disciplinovano medikamentozne terapije i kasnije raditi redovno ultrazvuk srca ( kontole ).

      Ukratko, lagano nazad u zivot i slusati svog kardiologa

      Pozdrav

      Nikola Zaric, kardiohirurg