Postovani dr, da li se moze baviti profesionalnim sportom osoba kojoj je dijagnosticirana Valvula aortae biscuspidalis, insuff. valvulae aortae gr.I

    Odgovoreno: 16. 10. 2023.
    • Dobar dan,

      ne poznajem licno osobu o kojoj se radi , ali predpostavljam da je mladje starosne dobi. Pokusacu nekako da vam odgovorim.....

      Bikuspidna valvula se ocekuje kod 2% populacije. Ukoliko je regurgitacija 1 . stepena, momentalno ne treba nikakvo lecenje i zato se moze baviti sportom.

      Medjutim , savetovao bih vam, da se javite kardiologu koji ce u buducnosti raditi ultrazvucne kontrole i na taj nacin pratiti stanje zalistaka, ushodnog dela aorte, eventualnu pojavu regurgitacije..... Na taj nacin kardiolog moze eventualno uporedjivati prethodne nalaze i dati vam najbolju informaciju u datom trenutku.

      Dakle, odgovor je da, moze sport, ali u buducnosti redovne kontrole.

      hvala vam, prijatan dan

      Nikola Zaric, kardiohirurg