Stomačni virus


Leto je vreme kada se zbog visoke temperature namernice brže kvare, a bakterije brže razmnožavaju. Usled nedovoljnog održavanja higijene mogu se javiti različiti stomačni problemi.

Problemi sa varenjem mogu biti i posledica pokvarenih namernica, ali i zagađene vode u kupalištima kao i bakteriološki neispravne vode iz javnih vodovoda. Tada se često javlja stomačni virus.

Simptomi stomačnog virusa

Kada mala deca dobiju stomačni virus često povraćaju i imaju proliv. Mogu imati i bolove u stomaku i povišenu telesnu temperaturu. Stomačne tegobe jesu infekcija često uzrokovana virusom. Tegobe obično počinju nekoliko dana nakon što se dete zarazilo i pojavljuju se naglo.

Često napada više članova porodice ili više dece predškolske ustanove. Infekcija uglavnom prođe nakon nekoliko dana. Povraćanje uglavnom prestaje nakon 24 sata, ali proliv može da traje sedam dana. Da bi se pacijent pravilno lečio najvažnije je da što pre dođe kod lekara.

Kako izbeći dehidraciju tokom trajanja stomačnog virusa?

Ozbiljniji problem može da nastane kod onih koji povraćaju i imaju jak proliv. To prouzrokuje da nastane brza dehidracija koja izaziva komplikacije, posebno kod dece, starijih i hroničnih bolesnika, kao i kod onih čiji je imunološki sistem već bio oslabljen. U svakom slučaju najvažnije je što pre doći kod lekara, jer je glavna terapija i prva pomoć infuzija koja nadoknađuje vodu i izgubljene elektrolite. Već posle prve doze većina pacijenata se bolje oseća.  Nadoknada vode i elektrolita je najvažnija terapija kod akutnih crevnih infekcija, dok se antibiotici uglavnom preporučuju deci i onima sa već oslabljenim imunitetom.

Osim infuzije, za oporavak pacijenta, takođe je važna i ishrana. Važno je da pokušaju da popiju čaj bez šećera. Sve vreme trebalo bi da jedu dijetalnu hranu, kao što su tostirani hleb, šargarepa, pirinač kuvan u slanoj vodi i lagana supa bez masnoća. Jogurt, mleko i slatkiši nisu preporučljivi. Važno je i da sa dijetalnom hranom nastave i nekoliko dana pošto nestanu simptomi.


Pogledajte sva pitanja i odgovore u vezi sa stomačnim virusom.


 


Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 8

  1. Zorica Matković 28.07.2022

    Da li enterofuril može da spreči dijareju. Imam i malo povišenu temperaturu ali samo ponekad pa pijem Paracetamol.. Nekašljem i imam osećaj ukusa i mirisa. Molim vaše mišljenje... Hvala


  2. Jovana Djordjevic 21.08.2021

    Mene iskreno interesuje ako npr prelezim virus i sve se stabilizuje a neko iz moje porodice uhvati da li ponovo mogu da uhvatim ja ili sam donekle zasticena htela bi da cujem vase komentare.


  3. Ivana 01.02.2021

    Dobro vece molila bih vas za savet moj sin ima 15 god i svaki virus ga hvata svasta sam probala i nista i kod lekara decijeg kazu da mu nista netreba dobra mu je krvna slika molim savet .


  4. Dr. Mr. Prim. Aleksandar A. Antonijevic 16.11.2020

    Stomačni virus je česta pojava naročito leti i može ličitibi na neke druge bolesti. Vi ste u Vašem tekstu sve pojasnili, a da još jednom podvučem dijetalnu ihranu i čajeve bez šećera. Treba obratiti pažnju leti kod bazena i drugo kao i kod osvežavajućij napitaka na rokovevtrajanja čuvanjebistih. Pozdrav svima, živeli.


  5. Tina 12.05.2014

    Jos 2 recepta: pecena jabuka sa sargarepom kakaom i cimetom: 2 jabuke, 2 sargarepe, 2 kasike kakao praha, prstohvat cimeta - ispeci jabuku sa ljuskom, skuvati sargarepu na pari i ispasirati je, pecenu jabuku oljustiti i ispasirati, pomesati je sa sargarepom, i dodati unutra kakao i cimet i sve sjediniti. Banana frape sa rogacem i probiotskim jogurtom: 1 banana, 2 kasike rogaca, 1 casa probiotskog jogurta ili pirincanog mleka - sve staviti u blender i izmiksati. Pektini se jos osim u rogacu, jabukama i dunjama i sargarepi, nalaze i u batat-u (slatki krompir) .


  6. Tina 12.05.2014

    Takodje i rogac pomaze jer sadrzi pektin, i dobro je skuvati 'caj' od rogaca: skuvati 200ml vode, i kada se voda prohladi dodati u nju kasiku rogaca. Dobro izmesati i popiti. Umesto rogaca moze se upotrebiti i cist kako prah. Dozvoljena je i limunada bez secera. I propolis. Sve u svemu, za lecenje dijareje neophodni su: probiotici, sluzave materije, tanini i pektini (ima ih u rogacu, dunjama, jabuci. . .) . Recept za supu od sargarepe: 500g sargarepe, 1l vode, 0. 5g soli. Narendati sargarepui staviti je u posoljenu vodu, kuvati u poklopljenom loncu, a kada se skuva, ispasirati stapnim mikserom corbu i konzumirati je.


  7. Tina 12.05.2014

    Niste bas puno informacija dali. Najpre, kako se ovaj virus zove na latinskom jezku? A drugo, samo jesti sargarepu (niste naveli da se ona mora skuvati) i kuvani pirinac, uopste nije dovoljno, ako proliv traje bar dana. Imala sam takav stomacni virus, i moram reci da je prilicno iscrpljujuce jer nemate bas preveliki izbor hrane, a osecate malaksalost i glad jer ste na dijeti. Ja sam jela tostirani hleb, barenu sargarepu, bareni krompir, bareni pirinac, krompir presecen na pola i pecen 'na suvo' u rerni u ljusci, pecenu jabuku u rerni, pecenu bundevu 'na suvo', banane, kuvanu dunju i jabuku. Supe iz kesice nikako nisu dobre jer su pune stetnih aditiva, takd a se to nikako ne preporucuje, iako ce neki medicinski radnici reci da je to ok. Svakako treba izbegavati secer (potpuno ga izbaciti) , a neophodno je koristiti neke kapsule sa probioticima i to obavezno probiotike sa dodatkom bulardi probiotskih bakterija jer su i one jako vazne. I pogresno je reci da je jogurt zabranjen jer je dobar probiotski jogurt i ne moze da skodi. Od cajeva je dobar caj od sipka jer ima vitamin c, kao i neki drugi cajevi koji dobro deluju na creva i stomak i ne opterecuju ga (kopriva, kamilica, zalfija) . Nikako ne koristiti aromatizovane vocne cajeve jer imaju aditive.


  8. dimitrije stankovic 31.10.2012

    Hvala na savetima.


Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde