Hifema (Hyphema)

Pojava krvi u prednjoj očnoj komori naziva se hifema (hypo - dole, haema - krv) jer se i krv nalazi u donjim delovima prednje komore.

Uzok nastanka

Hifema može nastati kod iritis haemorragica, gde se javlja kao posledica oštećenja zidova krvnih sudova uzročnikom koji je izazvao iritis. Smatra se da se hemoragički oblik eksudacije najčešće javlja kod iritisa izazvanih virusima, mada može da se javi i kod iritisa druge etiologije. Hifema može da se javi i kao rezultat traume.

Klinička slika

Položaj hifeme zavisi od položaja glave, ako se hifema nije koagulisala, međutim, kada se izlivena krv u prednjoj komori koaguliše, onda se njen položaj ne menja sa promenom položaja glave. Sveža hifema je crvena, dok je stara tamne boje. Nekada na hifemi (prilikom pregleda) primećujemo nekoliko slojeva različite boje, što ukazuje da je u nekoliko mahova došlo do pojave nove krvi. Hifema može da se potpuno resorbuje zahvaljujući velikoj resorptivnoj moći dužice. Ako hifema dugo traje, onda dolazi do imbibicije okolnih tkiva pigmentom - hemosiderinom. Tako rožnjača dobija braonkastu boju i to stanje se označava hemosiderozom (haemosiderosis corneae). Slično se može desiti i sa dužicom, koja takođe biva imbibirana pigmentom koji potiče od raspalih eritrocita, tako da dužica dobija boju koja podseća na boju rđe (haemosiderosis iridis).

Subjektivni simptomi sastoje se, pre svega u smanjenju vida. Ovo smanjenje vida je utoliko više izraženo ukoliko je eksudacija u prednjoj komori veća. Pored toga bolesnik oseća bol. Bol je difuznog karaktera, jer zrači u okolne delove iste strane, i to u čelo, slepoočnicu i u predeo gornje vilice. Bolesnici ne podnose svetlost - imaju fotofobiju.

Dijagnoza

Postavlja se na osnovu anamneze, objektivnog pregleda pomoću fokalnog osvetljenja ili biomikroskopa.

Lečenje

Kod iritisa se primenjuju midrijatička sredstava, pre svega atropin, kortizon, lokalno u vidu kapi, masti ili injekcija, a opšte lečenje se najčešće sprovodi davanjem tableta pronizona. U cilju bolje i brže resorpcije daju se tople suve obloge (termofor, kesica soli ili peska koji se zagreje i sl.) grejanje se vrši 3 - 5 puta dnevno u trajanju 15 -20 minuta. U cilju zaštite od jake svetlosti nose se tamne naočare koje su zasenčene 50 - 75%.



Podeli tekst:

Povezani tekstovi:

Broj komentara: 0

Vaš komentar nam je veoma dragocen, molimo upišite ga ovde